Pabianice: Mieszkańcy Pabianic szybciej otrzymają pomoc lekarza specjalisty. 47 mln zł na opiekę psychiatryczną
- Otrzymaliśmy na ten cel ponad 47 milionów złotych, największe dofinansowanie w dziejach naszego szpitala – podkreśla dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego, w strukturach którego znajduje się PCP.
Na ogłoszony przez ministerstwo konkurs – na wybór projektów dotyczących budowy, przebudowy, modernizacji lub doposażenia podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – wpłynęło aż 151 wniosków. Złożony w styczniu bieżącego roku wniosek PCM znalazł się w pierwszej grupie, zajmując 19. miejsce.
W 2023 roku liczba wizyt psychiatrycznych i psychologicznych wzrosła w Polsce o niemal 50%, a szacuje się, że z zaburzeniami psychicznymi (najczęściej lękowymi, depresyjnymi, zaburzeniami snu oraz uzależnieniami) będzie zmagał się co czwarty Polak.
– W ubiegłym roku w trzech naszych poradniach – zdrowia psychicznego, psychologicznej i leczenia uzależnień – przyjęliśmy ponad 12 tysięcy pacjentów, a na oddział psychiatryczny niemal 500 – mówi doktor Justyna Jałosińska, kierownik Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego.
Powstaną nowe oddziały
Pozyskane przez PCM w Pabianicach środki posłużą placówce na rozbudowę dotychczasowych pomieszczeń.
– Do istniejącego budynku zostanie dobudowane skrzydło o powierzchni 1650 metrów kwadratowych, z przeznaczeniem między innymi na nowe jednostki, czyli oddział psychogeriatryczny oraz zespół leczenia środowiskowego – wyjaśnia prezes Witold Olszewski. - Natomiast już użytkowany budynek będzie zmodernizowany i kompleksowo wyremontowany
Zaplanowano doposażenie poradni, zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, terapeutycznego i medycznego oraz utworzenie parkingów i zagospodarowanie terenów zielonych.
Całą inwestycję sfinansuje ministerstwo
Dokładna kwota dofinansowania wynosi 47.151.703 zł stanowi 100% wnioskowanej dotacji. Aby zaplanowana na lata 2026 – 2029 inwestycja doszła do skutku placówka nie musi mieć wkładu własnego.
– Poprawi się też dostęp do świadczeń medycznych, ich jakość oraz warunki bytowe pacjentów i personelu – dodaje doktor Justyna Jałosińska.