Powódź w powiecie żywieckim. "Prognozy nie są korzystne"
Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie żywieckim
Jak przekazano w środę (9 lipca), wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego jest efektem dotychczasowych opadów deszczu i niekorzystnymi prognozami. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie ostrzegło, że na rzekach mogą zostać przekroczone stany alarmowe.
- Zgodnie z zarządzeniem zobowiązuje się burmistrza miasta Żywiec, wójtów gmin oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podjęcia niezbędnych czynności organizacyjnych, technicznych oraz zabezpieczenia sprzętu w celu zminimalizowania zagrożenia. - przekazało Starostwo Powiatowe w Żywcu.
Pogotowie przeciwpowodziowe będzie obowiązywać do odwołania. Urzędnicy zwrócili się do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz o śledzenie komunikatów i alertów.
- Z danych IMGW-PIB wynika, że w środę rano poziomy wysokie osiągnęły na Żywiecczyźnie jedynie rzeki Żabniczanka w Żabnicy i Koszarawa w Pewli Małej, a na Śląsku Cieszyńskim – Wisła w Wiśle. Do stanów ostrzegawczych brakuje jednak niewiele - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Powiat żywiecki po bielskim, cieszyńskim i Bielsku-Białej kolejny region w województwie śląskim z ogłoszonym pogotowiem przeciwpowodziowym.
Ulewne deszcze w województwie śląskim
W środę (9 lipca) na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia przed ulewnymi deszczami.
- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów od 90 mm do 140 mm, miejscami około 170 mm. Suma opadów prognozowana na noc 08/09.07 wynosi od 50 mm do 70 mm, miejscami do 90 mm, na dzień 09.07 – od 30 mm do 50 mm, a na noc 09/10.07 – od 10 mm do 20 mm, w rejonach górskich do 35 mm - informuje IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent. Ostrzeżenie może być kontynuowane z niższym stopniem.
W środę (9 lipca) rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego poinformowało, że od początku opadów (8 lipca) strażacy interweniowali 200 razy, najczęściej w rejonie Bielska-Białej – 39, Częstochowy – 20, Cieszyna – 13, a także Tychów i Mikołowa – po 10. Działania są nadal prowadzone.
Najwięcej pracy strażacy mieli przy pompowaniu wody – 111 oraz usuwaniem szkód związanych z wiatrem – 82. W województwie uszkodzonych zostało pięć dachów na budynkach. Ewakuowane zostały wszystkie 35 obozów harcerskie, w których uczestniczyło 1820 wypoczywających i 222 opiekunów.