Policja licytuje kryptowaluty przestępców. Ponad 64 tysiące trafi do pokrzywdzonych
Jak poinformowała podlaska policja w oparciu o ustalenia Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Białymstoku i Prokuratury Okręgowej w Łomży, w Urzędzie Skarbowym w Łomży przeprowadzono profesjonalną licytację kryptowalut. Środki te – w tym Tether, BNB i Polygon (MATIC) – zostały wcześniej zabezpieczone w ramach śledztwa przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej odpowiedzialnej za liczne oszustwa internetowe.
To właśnie ta grupa – jak przypominają śledczy – operowała w całej Polsce, udostępniając przestępcom fałszywe strony z ogłoszeniami sprzedaży oraz podszywając się pod członków rodzin, by wyłudzać pieniądze metodą „na zaległy rachunek”. W wyniku działań CBZC zatrzymano 26 osób, które usłyszały łącznie 224 zarzuty, m.in. za udział w grupie przestępczej, pranie pieniędzy oraz oszustwa.
Zabezpieczenie wirtualnych walut to efekt skrupulatnej pracy śledczych, którzy namierzyli kryptowalutowe portfele jednego z głównych podejrzanych. Eksperci z CBZC przeprowadzili proces technicznego zabezpieczenia środków, a następnie – by móc realnie przekazać pieniądze pokrzywdzonym – zdecydowano się na ich legalną sprzedaż.
W wyniku licytacji uzyskano ponad 64 tysiące złotych. Proces nadzorowali policjanci oraz prokurator, a transakcję przeprowadzono zgodnie z wszelkimi procedurami. To nie tylko dowód profesjonalizmu organów ścigania, ale również ważny sygnał dla ofiar cyberoszustw – pieniądze można odzyskać, a sprawiedliwość ma również wymiar finansowy.
Licytacja to kolejny krok w ściganiu cyfrowych przestępców – skuteczny, nowoczesny i wymiernie wspierający tych, którzy padli ofiarą oszustów.