Poznań na 3. miejscu rankingu najlepszych miast pod względem kultury. Gorzej z bezpieczeństwem
Ranking najlepszych miast. Jak wypadł Poznań?
Miasta były oceniane w czterech kategoriach. W żadnej nie wygrał Poznań, ale stolicy Wielkopolski udało się wejść na podium w kategorii „kultura i edukacja”. Poznań wyprzedziły tylko Warszawa i Kraków.
– W Krakowie kultura jest często pretekstem do odwiedzin. I my też to coraz bardziej zauważamy w Poznaniu – szczególnie w czerwcu, który był rekordowy. Nie mam jeszcze pełnych danych, ale od hoteli wiem, że czerwiec był wyśmienity. Mówię o tym dlatego, że wydarzenia kulturalne stają się powodem przyjazdu Jeśli organizujemy koncerty, festiwale, wydarzenia takie jak – wspomnijmy tylko ostatnie trzydzieści dni – koncert Andrea Bocelli’ego, festiwal Zorza Dawida Podsiało, Pyrkon, Festiwal Malta, Ethno Port, festiwal Ukulele, Enea Edison Festival czy koncert na zakończenie polskiej prezydencji na MTP – to my, poznaniacy, cieszymy się i korzystamy, ale to także magnes dla gości z Polski i zagranicy, którzy szukają innego typu wrażeń. Chcą spędzać czas właśnie w kulturze. Im więcej inwestujemy w kulturę, tym większy jej potencjał, żeby przyciągać gości i budować markę miasta – wyjaśnia Jan Mazurczak, kierownik Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT).
W najnowszym rankingu pierwsze miejsce na 38 polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców zajmuje Warszawa, za nią jest Lublin, a na trzecim miejscu Olsztyn. W ogólnym rankingu Poznań znajduje się na szóstym miejscu. Eksperci wskazują trzy atuty stolicy Wielkopolski, jakimi są stabilny rynek pracy, dostęp do edukacji i kultury, a także bardzo dobrą infrastrukturę rowerową.
– Turystyka tylko wspiera ten obraz. Im więcej przyjeżdża do nas osób zainteresowanych kulturą, kuchnią, zwiedzaniem, gotowych płacić za wysoką jakość, tym więcej atrakcji powstaje, także z korzyścią dla mieszkańców. A tej turystyki „uciążliwej”, nazwijmy to: imprezowej, „imprezowiczów”, którzy przyjeżdżają tylko po to, żeby się bawić w sposób uciążliwy dla innych – w Poznaniu na szczęście prawie nie mamy. Być może wpływa na to wizerunek miasta, trochę uporządkowanego, czystego, z dużą ofertą kulturalną i rodzinną. To może zniechęcać osoby szukające „imprezowego klimatu” i dobrze, bo to działa z korzyścią dla wszystkich – dodaje Mazurczak.
Bezpieczeństwo. Tutaj Poznań ma braki?
Najgorzej Poznań radzi sobie w kategorii bezpieczeństwa, ponieważ na 38. miejsc – zajął dopiero 21. Pozytywem jest dostępność straży pożarnej i niski poziom zagrożeń. Ze słabym miejscem w rankingu nie zgadza się Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
– Po pierwsze, trzeba wiedzieć, jakie dokładnie elementy były brane pod uwagę w tym rankingu. Bo jeśli chodzi o twarde dane oraz odczucia mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, to w ostatnich latach nastąpiła radykalna poprawa. Chociażby przestępstwa rozbójnicze w centrum miasta spadły aż o 60 proc. Bezpieczeństwo to temat szeroki. Dziś wiele osób myśli o nim również w kontekście obrony cywilnej, zagrożeń wojennych, bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy drogowego. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo drogowe, co roku przedstawiamy konkretne dane i działania, w tym m.in. program „Bezpieczna droga do szkoły” – mówi Mariusz Wiśniewski.
Zastępca prezydenta Poznania w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim” powołuje się na swoje doświadczenia ze spotkań z radami osiedli i mieszkańcami. Jak przekonuje, tam temat bezpieczeństwa „prawie się nie pojawia”. Zdecydowanie częściej ludzie mówią o zieleni, infrastrukturze, walce z hałasem czy edukacji.
– Oczywiście, bezpieczeństwo zawsze jest ważne i nigdy nie wolno go bagatelizować. Dlatego inwestujemy w monitoring miejski, wspieramy policję, wspieramy też straż pożarną. Na przykład niedawno byłem na Osiedlu Kwiatowym, gdzie przystępujemy do budowy nowej strażnicy. Rozmawiam z mieszkańcami regularnie i temat bezpieczeństwa nie dominuje w tych rozmowach, dlatego uważam, że ta opinia w rankingu jest po prostu krzywdząca – wyjaśnia Wiśniewski i dodaje, że jako miasto „nie zasługujemy na 21. miejsce”.
Wspomina też, że Poznań może pochwalić się jedną z największych sieci kamer miejskich w Polsce.
– Jestem gotów do rzeczowej dyskusji na argumenty. Oczywiście, są jeszcze miejsca w mieście, gdzie np. przestępczość samochodowa jest stosunkowo wysoka, choć i tu odnotowujemy spadki. Zainwestowaliśmy w monitoring w takich dzielnicach jak Rataje, Chartowo czy Żegrze, gdzie było dużo kradzieży. Zachęcamy spółdzielnie mieszkaniowe do wdrażania własnych systemów monitoringu. Na przykład na Winogradach czy Piątkowie taki monitoring osiedlowy działa już od lat i przynosi efekty, ponieważ kradzieże, np. wózków dziecięcych, wyraźnie spadły. Na Starym Rynku również jest dziś bezpieczniej. Zmiany, jak np. ograniczenie sprzedaży alkoholu w sklepach nocą, też przynoszą rezultaty, dlatego uważam, że ranking jest niesprawiedliwy i nie odzwierciedla rzeczywistości.
Jak wypadł Poznań w poszczególnych kategoriach?
- zdrowie - wygrał Białystok, Poznań był 13.
- kultura i edukacja - wygrała Warszawa, Poznań był 3.
- bezpieczeństwo - wygrał Rybnik, Poznań był 21.
- komfort życia - wygrał Płock, Poznań był 6.
W rankingu PZU napisano, że „Poznań to miasto, które łączy wygodę życia z bogatą ofertą edukacyjną i kulturalną” i „wyróżnia się dobrą dostępnością usług, rozwiniętą infrastrukturą i niskim bezrobociem”.
Najmocniejsze strony Poznania to wg rankingu – trasy rowerowe (5. miejsce) i dostępność usług zdrowotnych (7. miejsce), dostępność szkół podstawowych niepublicznych (2. miejsce) i dostępność instytucji kultury (3. miejsce), niski poziom miejscowych zagrożeń wg straży pożarnej (4. miejsce), niska stopa bezrobocia (2. miejsce) i dostępność dworców autobusowych (2. miejsce).
– Musiałbym ten ranking dokładnie obejrzeć, ale uważam, że Poznań bardzo dobrze wypada w tego typu zestawieniach. To komfortowe miasto do życia. I to też jest obecnie bardzo silny trend w turystyce, czyli poszukujemy miejsc, w których czujemy się dobrze, swobodnie, gdzie nie jesteśmy tłumem, który przeszkadza mieszkańcom. Zresztą często promujemy Poznań właśnie przez jakość życia: świetne parki, dobry dostęp do kultury, brak tłoku, dobra kuchnia. Takie rankingi to świetny pretekst do opowiadania o mieście w pozytywnym świetle, także z perspektywy turystycznej. Ludzie chętnie odwiedzają miasta, w których po prostu dobrze się żyje. I Poznań – w wielu rankingach jako miasto dobre do życia – wypada naprawdę bardzo dobrze – kończy Mazurczak.
Ranking PZU Lokalnie powstał we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.