Poznań: Top 8 najciekawszych miejsc. Oto najpiękniejsze atrakcje stolicy Wielkopolski. Co warto zobaczyć?
W tym artykule:
- Stary Rynek i koziołki na ratuszu. Symbol Poznania
- Ostrów Tumski. Kolebka polskiej państwowości
- Malta. Aktywny wypoczynek nad wodą
- Park Cytadela i poznańskie zoo
- Palmiarnia Poznańska. Egzotyczna podróż bez wyjeżdżania z miasta
- Rogalowe Muzeum Poznania. Smak tradycji
- Zamek Cesarski. Historia i kultura w jednym miejscu
- Spacer z historią. „Przechadzki po mieście”
- Harmonogram spacerów
Stary Rynek i koziołki na ratuszu. Symbol Poznania
Stary Rynek to serce miasta i jedno z najpiękniejszych rynków w Polsce. Otoczony kolorowymi kamienicami, tętni życiem przez cały rok. Największą atrakcją jest Ratusz Poznański z jego legendarnymi koziołkami, które codziennie o godzinie 12 i 15 urządzają widowiskowe „starcie” na szczycie wieży.
Ostrów Tumski. Kolebka polskiej państwowości
To najstarsza część Poznania, gdzie można poczuć ducha historii. Warto odwiedzić Katedrę Poznańską, która skrywa grobowce pierwszych władców Polski, oraz nowoczesne Centrum Interaktywne Brama Poznania, które przybliża dzieje tego miejsca.
Malta. Aktywny wypoczynek nad wodą
Jezioro Maltańskie to raj dla aktywnych. Latem można tu spacerować, jeździć na rowerze lub skorzystać z toru regatowego. Nie można też przegapić Term Maltańskich, jednego z największych kompleksów rekreacyjnych w Polsce, ani uroczej kolejki Maltanka, która dowiezie nas do Nowego ZOO. Szczegóły na: termymaltanskie.com.pl.
Park Cytadela i poznańskie zoo
To nie tylko miejsce spacerów, ale także niezwykły park historyczny. Znajdują się tu Muzeum Uzbrojenia, liczne rzeźby oraz malownicze alejki, idealne na relaksujący spacer. Warto też pójść do poznańskich ogrodów zoologicznych. Podzielone na Stare Zoo i Nowe Zoo. Warto odwiedzić oba. Stare zoo jest jest bezpłatne.
Palmiarnia Poznańska. Egzotyczna podróż bez wyjeżdżania z miasta
Jedna z największych palmiarni w Polsce, pełna egzotycznych roślin i zwierząt. Idealne miejsce na odpoczynek wśród tropikalnej zieleni!
Rogalowe Muzeum Poznania. Smak tradycji
Poznań słynie z rogali świętomarcińskich, a w tym interaktywnym muzeum można poznać tajniki ich wypieku, a nawet spróbować swoich sił w ich przygotowaniu.
Zamek Cesarski. Historia i kultura w jednym miejscu
Dawna rezydencja cesarza Wilhelma II dziś pełni funkcję centrum kulturalnego. Znaleźć tu można kino, wystawy i wydarzenia artystyczne.
Spacer z historią. „Przechadzki po mieście”
Koło Przewodników PTTK zaprasza na XXXIII edycję cyklu „Przechadzki po mieście”. Tegoroczne spacery obejmą zarówno dobrze znane lokalizacje, jak i mniej oczywiste miejsca z bogatą przeszłością. Uczestnicy będą mogli m.in. odkryć tajemnice secesyjnych Jeżyc, zwiedzić Park Wilsona, poznać historię Sołacza czy zgłębić losy Cyryla Ratajskiego – jednego z najwybitniejszych prezydentów Poznania. W programie znalazły się również wyprawy na obrzeża miasta, w tym do rezerwatu Meteorytów Morasko.
Harmonogram spacerów
Pierwszy spacer odbędzie się już 8 marca i będzie poświęcony historii Winiar. W kolejnych tygodniach uczestnicy będą mogli m.in. poznać „Tajemnice ulicy Wrocławskiej” (30 marca), zgłębić „Poznańskie afery” (11 maja) czy odwiedzić Ogród Botaniczny (18 maja). Wydarzenie zakończy się 29 czerwca spacerem śladami Powstania Poznańskiego 1956.