Rewitalizacja bulwarów w Bydgoszczy. Znikają stare umocnienia nabrzeża nad Brdą
Rewitalizacja bulwarów nad Brdą w Bydgoszczy
W drugiej połowie czerwca rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją kolejnego odcinka bulwarów nad Brdą. Ruszyła długo wyczekiwana inwestycja, dzięki której bulwar na odcinku od ulicy Krakowskiej ulicy Żabiej zostanie odnowiony. Wykonawcą zadania jest firma Strabag, a wartość prac oszacowano na 35,8 mln złotych.
Zobacz też: Tak wygląda w środku nowy gmach Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zobaczcie zdjęcia
- W pierwszym etapie realizowany będzie odcinek od ul. Krakowskiej do okolic ul. Kolberga/Łużyckiej oraz wyspa Św. Barbary. Prace zajmą około jednego roku. W drugim etapie prace toczyć będą się na odcinku od ul. Kolberga/Łużyckiej do ul. Żabiej – przekazał Urząd Miasta Bydgoszczy.
Zakończenie całej inwestycji (wraz z wyspą św. Barbary i odcinkiem od hotelu Słoneczny Młyn do ul. Żabiej) planowane jest pod koniec 2026 roku.
Znikają stare umocnienia nabrzeża nad Brdą
Na odcinku od ulicy Krakowskiej do hotelu Słoneczny Młyn rozpoczęły się już pierwsze prace. Wykonawca wprowadził tymczasową organizację ruchu - wyłączony z ruchu pieszych i rowerzystów wyłączony został północny brzeg Brdy od dworca PKS do hotelu Słoneczny Młyn. Piesi mogą poruszać się chodnikami wzdłuż ul. Jagiellońskiej.
Na zabezpieczonym terenie pracuje już ciężki sprzęt. Obecnie trwa rozbiórka nawierzchni oraz starych betonowych płyt, którymi do tej pory był umocniony brzeg. Zdemontowane zostaną też elementy małej architektury i stare oświetlenie. Pod koniec lata ruszą prace związane z wykonaniem konstrukcji nowych umocnień.
Rewitalizacja bulwaru obejmuje m.in.:
- przebudowę umocnień, tj. wykonanie nowych konstrukcji - w tym podniesienie rzędnej bulwaru o ok. 1 m, aby ograniczyć zalewanie (na wysokości Media Markt i Słonecznego Młyna),
- wykonanie ścieżek pieszych i rowerowych,
- wykonanie nowego oświetlenia,
- dostawa i montaż małej architektury – ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery,
- wykonanie zieleni,
- utworzenie miejsc do cumowania łodzi, tarasu widokowego, schodów terenowych.
Zmiany na Wyspie św. Barbary
W zakres inwestycji wchodzi również rewitalizacja wyspy św. Barbary. Zaplanowano tu przebudowę umocnień, nową zieleń, wykonanie schodów wejściowych na wyspę i pachołów cumowniczych, wykonanie oświetlenia iluminacyjnego, podkreślenie przebiegu 18-ego południka, monitoring i punkt ratowniczy (koło ratunkowe zintegrowane z monitoringiem), uporządkowanie znaków żeglugowych oraz rozbiórkę elementów toru kajakarstwa górskiego.
W kwietniu miasto podpisało umowę na zaprojektowanie oraz przebudowę nabrzeża i bulwarów Brdy na Bartodziejach na odcinku od ul. Żabiej do mostów Kazimierza Wielkiego. Wykonawcą będzie firma AARSLEFF. Koszt to 18,68 mln zł. Inwestycja ma być zakończona pod koniec 2027 r. Zakres planowanych robót obejmuje m.in. przebudowę nabrzeża, budowę nowych mineralnych ścieżek pieszych, asfaltowych ścieżek rowerowych, a także odcinków ścieżek pieszo-rowerowych łączących Żabią z ul. Fordońską i przy mostach.