Rolnicy znów wychodzą na ulice. Mocne hasła i 5 postulatów protestujących
W tym artykule:
Gdzie i kiedy odbędzie się protest? Zaangażowane różne środowiska
W proteście wezmą udział przedstawiciele branży, m.in. rolnicza „Solidarność”, Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników, Kółka Rolnicze, Okręgowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie i Niezależne Forum Pracodawców Transportu. Start akcji zaplanowano na 14 maja, na godz. 12, na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
Współczesne rolnictwo mierzy się z wieloma wyzwaniami. Rosną koszty produkcji, pogoda nie sprzyja uprawom, zmienia się też postrzeganie pracy rolnika. Wydarzenie w Zachodniopomorskiem ma charakter otwarty, każdy może przyjść i wspólnie z rolnikami sprzeciwić się niektórym działaniom.
O co walczą przedstawiciele wsi? 5 postulatów
Zgłoszono pięć głównych postulatów, które przedstawiciele wsi będą powtarzać w czasie protestu. Obawy budzi napływ wielu produktów spoza UE, co zagraża krajowej produkcji. Chodzi tu m.in. o handel z Ukrainą czy umowę Mercosur. „Tak! Dla produkcji zwierzęcej w Polsce. Nie! Dla ograniczeń” – to kolejne ważne hasło. Rolnicy nie chcą, aby ich działania były obwarowane biurokracją czy wymogami unijnymi, a także boją się rozwijających chorób bydła lub drobiu.
Trzeci z postulatów łączy się z tym drugim, organizatorzy uważają, że Zielony Ład niszczy rolnictwo i gospodarkę, zamiast wspierać te sektory. Zbyt wiele norm i punktów nie sprzyja rozwojowi branży. „Polska ziemia dla polskich rolników” – tu kluczowe są zmiany w walce o ziemie z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, zwłaszcza w kontekście dzierżawy.
Ostatni punkt zakłada powrót komisji suszowych na pola. Co roku beneficjenci wsparcia suszowego narzekają na działanie aplikacji, nie działa poprawnie i wychwycane są błędy. Przez chwilę mówiło się o włączeniu komisji gminnych w szacowanie strat, dalej jednak jedynym źródłem określenia sytuacji na polach jest narzędzie.