Senackie komisje łagodzą ograniczenia dla wiatraków i zamrażają ceny prądu
Zmiany w przepisach dotyczących lokalizacji turbin wiatrowych
W ostatnim głosowaniu, senackie komisje gospodarki, klimatu i środowiska oraz infrastruktury postanowiły usunąć z ustawy restrykcje dotyczące budowy turbin wiatrowych w bliskości wojskowych stref lotniczych, takich jak MCTR (tereny wokół lotnisk wojskowych) oraz MRT (korytarze do lotów na niższych wysokościach).
Jak argumentował autor poprawki, senator Waldemar Pawlak, w każdym przypadku budowy turbin będzie przeprowadzana ocena oddziaływania na środowisko, która uwzględni potrzeby wojska.
Senackie komisje postanowiły także wykreślić przepisy zakazujące budowy turbin w bliższej odległości niż 500 metrów od granic obszarów Natura 2000. Senator Stanisław Gawłowski podkreślił, że każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie, a ostateczną decyzję podejmie środowiskowa decyzja.
Wsparcie dla inwestorów i właścicieli budynków
Zniesione zostały również ograniczenia dotyczące budowy turbin w odległości 1H (wysokość wieży plus promień wirnika) od dróg krajowych. Ponadto nowelizacja umożliwia odbudowę, remont czy zmianę sposobu użytkowania budynków mieszkalnych znajdujących się bliżej niż 500 metrów od turbin.
Ważną kwestią poruszoną w ustawie jest utworzenie funduszu partycypacyjnego, do którego inwestorzy będą wpłacać po 20 tysięcy złotych rocznie od każdego megawata zainstalowanej mocy. Środki te będą przeznaczone na wypłaty dla właścicieli budynków znajdujących się w promieniu 1000 metrów, powiększonym o długość łopaty wirnika, od miejsca posadowienia turbiny.
Zamrożenie cen energii i kwestie konstytucyjne
W nowelizacji zawarto również przepis przewidujący zamrożenie cen energii elektrycznej w czwartym kwartale 2025 roku na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę netto. Biuro Legislacyjne Senatu wyraziło zaniepokojenie, czy przepis ten został poddany pełnej procedurze trzech czytań w Sejmie, co może skutkować jego niezgodnością z Konstytucją:.
— Niedotrzymanie tego warunku może prowadzić do niezgodności z Konstytucją — wskazało Biuro Legislacyjne Senatu.
Elastyczne podejście do lokalizacji turbin i nowe wsparcie dla OZE
Ustawa przewiduje elastyczność w lokowaniu turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych, zmniejszając dotychczasową odległość 3H w porozumieniu z operatorem. Dodatkowo nowelizacja umożliwia modernizację turbin, jeśli spełniają one wymagane warunki odległościowe.
Wśród innych zmian jest modyfikacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która pozwala na uznanie energii wyprodukowanej i sprzedanej po cenach ujemnych, oraz wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla instalacji biometanu o mocy powyżej 1 megawata.