Śląskie w centrum nawałnicy – alerty 3. stopnia, możliwe podtopienia i burze. - Jesteśmy przygotowani - zapewniają władze województwa

Po upalnym okresie do Polski zbliża się gwałtowne załamanie pogody. IMGW i RCB ostrzegają przed intensywnymi opadami, burzami z gradem, silnym wiatrem i możliwymi podtopieniami. Szczególnie trudna sytuacja prognozowana jest dla południa kraju – w tym województwa śląskiego, które zostało objęte najwyższym, trzecim stopniem ostrzeżenia meteorologicznego. Służby są w gotowości.
Województwo śląskie jest przygotowane na intensywne opady? Służby zapewniają, że tak.Województwo śląskie jest przygotowane na intensywne opady? Służby zapewniają, że tak.
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
  • Województwo śląskie jest przygotowane na intensywne opady? Służby zapewniają, że tak.
  • Województwo śląskie jest przygotowane na intensywne opady? Służby zapewniają, że tak.
  • Województwo śląskie jest przygotowane na intensywne opady? Służby zapewniają, że tak.
[1/3] Województwo śląskie jest przygotowane na intensywne opady? Służby zapewniają, że tak. Źródło zdjęć: Polska Press Grupa | Szymon Kwiatkowski

Potężne burze nad województwem śląskim

Po fali upałów nad Polskę nadciągają gwałtowne zmiany pogodowe. Do kraju zbliża się front burzowy, który przyniesie intensywne opady deszczu, burze, a miejscami także ryzyko podtopień i powodzi błyskawicznych. Po wielu dniach suchej i gorącej aury, nagłe załamanie pogody może stanowić poważne zagrożenie — zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców.

– ”Uwaga! 8–10 lipca prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na możliwe podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe” – alarmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w najnowszym alercie.

Skąd te gwałtowne deszcze?

Jak tłumaczy Instytut Meteorologii i gospodarki Wodnej: nad północną częścią Półwyspu Apenińskiego uformował się układ niskiego ciśnienia, który przemieszcza się w kierunku północno-wschodnim. Niże tego typu w okresie letnim często prowadzą do występowania intensywnych opadów deszczu. Dzieje się tak m.in. ze względu na napływ ciepłej i wilgotnej masy powietrza znad basenu Morza Śródziemnego.

8 lipca wieczorem niż dotrze nad południowo-wschodnią Polskę, co może spowodować intensywne opady, szczególnie w południowej, wschodniej i centralnej części kraju.

Województwo śląskie w gotowości

W związku z dynamiczną sytuacją pogodową, 8 lipca rano odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W trybie zdalnym, uczestniczyli w nim również starostowie oraz prezydenci miast z województwa śląskiego. Otrzymali oni instrukcję do podjęcia działań mających na celu zabezpieczanie infrastruktury i przygotowanie się na nadciągające opady.

– Przedstawiono nam prognozy, z których wynika, że najtrudniejsza sytuacja spodziewana jest w nocy z 8 na 9 lipca. Opady już się rozpoczęły na południu regionu i potrwają aż do czwartku – powiedział Marek Wójcik, wojewoda śląski. – Jestem w stałym kontakcie z samorządowcami, którzy już podjęli działania przygotowawcze – dodał.

Służby ratunkowe w pełnej gotowości

Wojewódzka Komenda PSP w Katowicach przeprowadziła przegląd magazynów przeciwpowodziowych, a także zwiększyła liczbę dyspozytorów numeru alarmowego 112. Dodatkowo władze województwa wystąpiły o wsparcie w postaci dodatkowej kompanii powodziowej z Państwowej Straży Pożarnej.

– Powołaliśmy zespół operacyjny przy komendzie wojewódzkiej oraz przeprowadziliśmy odprawę z komendantami powiatowymi PSP. Przygotowujemy ludzi, sprzęt i zasoby do możliwego uruchomienia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Największe zagrożenie prognozowane jest na południu województwa, ale cały region objęty jest 3. stopniem zagrożenia. Jesteśmy jednak przygotowani do natychmiastowych działań – mówił st. bryg. Damian Legierski, Śląski Komendant Wojewódzki PSP.

Czechowice-Dziedzice już reagują

O pomoc do wojewody wystąpił na razie tylko burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut. Do miasta skierowano 35 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zajmują się pakowaniem worków z piaskiem i zabezpieczaniem najbardziej zagrożonych miejsc.

– Wszystkie zbiorniki posiadają rezerwy przeciwpowodziowe, również te na południu województwa. Jesteśmy w kontakcie ze stroną czeską w sprawie planowanych zrzutów wody, aby lepiej przygotować się na potencjalne zagrożenia – poinformował Jan Grygier, zastępca dyrektora Wód Polskich w Gliwicach.

Prognoza pogody IMGW na 8–10 lipca

  • Wtorek, 8 lipca
    W drugiej części dnia prognozowane są burze z gradem, głównie w centrum i na południu kraju. Towarzyszyć im mogą intensywne opady deszczu do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, zwłaszcza na Podkarpaciu. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C na południowym zachodzie do 28°C na wschodzie.
  • Noc z wtorku na środę
    Przewiduje się silne opady deszczu – szczególnie w centrum (lokalnie do 50 mm) oraz na południu (do 80 mm, a punktowo w południowej części woj. śląskiego nawet do 100 mm). Początkowo możliwe burze, zwłaszcza na południu i wschodzie. Temperatura minimalna od 10°C do 15°C, nad morzem około 17°C. W czasie burz wiatr może osiągać do 65 km/h.
  • Środa, 9 lipca
    Opady deszczu utrzymają się, szczególnie w centrum i na południu kraju – miejscami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Na wschodzie możliwe burze z intensywnym deszczem i gradem. Suma opadów do 35 mm, lokalnie w centrum i na południu do 50 mm. Temperatura maksymalna nie przekroczy 23°C, a na południu może wynieść jedynie 13°C. Wiatr północny, w porywach do 65 km/h, w górach do 85 km/h.
  • Noc ze środy na czwartek
    Opady deszczu utrzymają się we wschodniej połowie kraju – miejscami do 40 mm. Na zachodzie i północnym zachodzie sucho. Temperatura minimalna od 8°C w rejonach podgórskich do 17°C nad morzem. Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty – głównie na wschodzie i w centrum.
  • Czwartek, 10 lipca
    Opady obejmą niemal cały kraj. W centrum i na wschodzie mogą być intensywne, z możliwością wystąpienia burz z gradem. Suma opadów może wynieść lokalnie do 40 mm. Temperatura od 12°C na południu do 25°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, z kierunku północno-zachodniego.
  • Noc z czwartku na piątek
    Opady deszczu utrzymają się głównie na wschodzie, północnym wschodzie i w centrum – miejscami umiarkowane, do 25 mm. Na południu możliwe przelotne opady. Wiatr umiarkowany, na południu i zachodzie słabnący.

Uwaga! Ostrzeżenia meteorologiczne 3. stopnia - służby apelują

W związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami na terenie województwa śląskiego, służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad bezpieczeństwa:

Ogólne zasady postępowania:

  1. Śledź na bieżąco prognozy pogody i komunikaty ostrzegawcze.
  2. Usuń z balkonów i parapetów przedmioty, które może porwać wiatr – mogą one stanowić zagrożenie.
  3. Zamknij dokładnie okna i drzwi.
  4. Jeśli to możliwe, wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
  5. Zrezygnuj z wyjść z domu, w tym z wycieczek czy zakupów.
  6. Zabezpiecz minimalny zapas wody, żywności i niezbędnych leków.
  7. Miej pod ręką latarkę i naładowany telefon.
  8. Nie podchodź do okien ani drzwi podczas burzy.
  9. W przypadku huraganu lub trąby powietrznej schowaj się na najniższej kondygnacji budynku (np. w piwnicy), najlepiej przy ścianie nośnej.
  10. Jeśli jesteś w samochodzie i zaskoczy Cię silna burza – zatrzymaj się i poszukaj bezpiecznego miejsca.
  11. Nie parkuj pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi – mogą się przewrócić lub przyciągać pioruny.
  12. Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, wiatami, przystankami czy innymi lekkimi konstrukcjami.
  13. Najbezpieczniej przeczekać burzę w solidnym budynku.
  14. Unikaj otwartych przestrzeni – w razie potrzeby skorzystaj z zagłębienia terenu (np. rowu), ale nie siadaj ani nie kładź się – przykucnij.
  15. Unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami – mogą przewodzić prąd.

Jeśli jesteś nad wodą:

  • Natychmiast wyjdź z wody.
  • Opuść żaglówkę, łódź, kajak itp. i przycumuj sprzęt do brzegu.
  • Pamiętaj: nie przebywaj w żaglówce podczas silnego wiatru – to realne zagrożenie życia.

Najbezpieczniej podczas burzy i silnego wiatru unikać przebywania nad wodą.

Jeśli prowadzisz samochód:

  • Zmniejsz prędkość – gwałtowny podmuch może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem.
  • Jeśli to możliwe, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (np. na parkingu) i włącz światła awaryjne.
  • Nie zatrzymuj się pod drzewami, słupami ani liniami energetycznymi – grozi to przygnieceniem.

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie. Tragedia na rzece Bug. Utonął 70-letni mężczyzna
Mazowieckie. Tragedia na rzece Bug. Utonął 70-letni mężczyzna
Opady deszczu w powiecie chrzanowskim. Strażacy wyruszyli do pierwszych interwencji
Opady deszczu w powiecie chrzanowskim. Strażacy wyruszyli do pierwszych interwencji
Konserwacja sufitu w kościele Świętej Trójcy w Kaszewicach. Ruszył kolejny etap prac
Konserwacja sufitu w kościele Świętej Trójcy w Kaszewicach. Ruszył kolejny etap prac
Aleksandrowskie Centrum Kultury: czas wolny w PRL-u motywem przewodnim wspólnej akcji
Aleksandrowskie Centrum Kultury: czas wolny w PRL-u motywem przewodnim wspólnej akcji
Pogotowie przeciwpowodziowe w pow. bielskim. „Przewidywania synoptyków są jasne"
Pogotowie przeciwpowodziowe w pow. bielskim. „Przewidywania synoptyków są jasne"
Ulewne deszcze i podtopienia w Krasocinie. W akcji strażacy
Ulewne deszcze i podtopienia w Krasocinie. W akcji strażacy
Rowerowa kraksa w Jastrzębiu. Sprawca nie pomógł poszkodowanej
Rowerowa kraksa w Jastrzębiu. Sprawca nie pomógł poszkodowanej
W zachodniej Małopolsce gotowi na ulewne deszcze. Ewakuacja harcerzy w Stryszowie
W zachodniej Małopolsce gotowi na ulewne deszcze. Ewakuacja harcerzy w Stryszowie
Pielgrzymka rowerowa z Potworowa dotarła do klasztoru na Jasnej Górze
Pielgrzymka rowerowa z Potworowa dotarła do klasztoru na Jasnej Górze
Gliwice podsumowały Biennale. "Mieliśmy tłumy widzów"
Gliwice podsumowały Biennale. "Mieliśmy tłumy widzów"
10,5 miliona złotych na dalszy remont Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
10,5 miliona złotych na dalszy remont Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
Trwa ewakuacja letnich obozów w Ustroniu. Akcję prowadzi straż pożarna. Dzieci przewożone są do szkoły podstawowej
Trwa ewakuacja letnich obozów w Ustroniu. Akcję prowadzi straż pożarna. Dzieci przewożone są do szkoły podstawowej