Sobótka i sianokosy w Parku Etnograficznym w Tokarni. To będzie wyjątkowe przywitanie lata
Sobótka i sianokosy w Parku Etnograficznym w Tokarni
Drugiego dnia kalendarzowego lata, w niedzielę 22 czerwca, w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się wydarzenie „Sobótka i sianokosy”. Impreza zacznie się później niż zwykle, bo o godzinie 14 i potrwa do późnych godzin wieczornych.
Wydarzenie dzieli się na kilka części. W części „Sianokosy” Zespół Ludowy Bolechowiczanie przedstawi inscenizację obrazującą przygotowania w wiejskiej chałupie do wyjścia do pracy w polu oraz wyjście na łąkę. Tutaj Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki wystąpią w pokazie obrzędowym „Wyzwoliny kosiarza”. Turyści będą mogli także zobaczyć jak dawniej wyglądało koszenie, klepanie kosy, przewracanie siana, formowanie kopy oraz przyłączą się do wspólnego posiłku żniwiarzy. Kowalanki poczęstują widzów pokazu kaszą z boczkiem, zsiadłym mlekiem oraz chlebem ze smalcem. "Sianokosy" zakończy potańcówka z Zespołem Pieśni i Tańca Kielce.
W części poświęconej obrzędom związanym z Nocą Świętojańską - "Sobótka" wystąpią : Śwarne Kakonianki, Świętokrzyskie Jodły, Inula, Gędzi Chór. Odbędą się warsztaty wyplatania wianków przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Bebelno oraz Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki, a także warsztaty zielarskie.
W finale wydarzenia uczestnicy przejdą w korowodzie prowadzonym przez Koło Gospodyń Wiejskich Zagórzanki nad Czarną Nidę, gdzie wianki zostaną puszczone na wodę. Dawniej panny wierzyły, że jeśli wianki szybko płynęły albo utworzyły jeden duży wieniec na wodnej tafli, to szybko wyjdą za mąż. Wianek zaplątany w sitowiu oznaczał staropanieństwo lub samotne macierzyństwo. Dziś "Sobótka" ma charakter zabawy.