Torebka ze skóry pytona w bagażu podróżnej. Kobieta wjeżdżała samochodem z Ukrainy do Polski w Medyce
Torebka została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego, w bagażu kobiety, która wjeżdżała do Polski z Ukrainy.
- Jak ustalili funkcjonariusze, przedmiot został wykonany ze skóry węża z rodziny pytonów (Pythonidae Spp), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Podróżna nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów – informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie/ Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze SCS zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.
To kolejny w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej kilkukrotnie w tym roku udaremnili nielegalny przewóz odzieży i galanterii wykonanych ze skóry pytona.
Konwencja Waszyngtońska
Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich produktów reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Jej celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja reguluje kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi gatunkami, ich częściami i produktami pochodnymi, takimi jak np. odzież, galanteria, przedmioty pamiątkowe czy suplementy medyczne.
Za nielegalny przewóz chronionych okazów CITES grożą wysokie kary – nawet do 5 lat pozbawienia wolności.