Toruń: Szpital miejski z kolejnym certyfikatem. Tym razem z zakresu urologii
Europejski Certyfikat Programu Specjalizacyjnego w Urologii został przyznany przez European Board of Urology, działającą w ramach Union Européenne des Médecins Spécialistes (UEMS), organizację zrzeszającą europejskie towarzystwa medyczne. Stanowi on potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia specjalizacyjnego realizowanego w szpitalu miejskim oraz dowód uznania dla pracy zespołu urologów szkolących kadrę medyczną. Oznacza też, że lekarze kształcący się w toruńskim ośrodku nabywają wiedzę i umiejętności zgodne z najwyższymi standardami europejskimi.
Tylko siedem szpitali w kraju
- Certyfikat potwierdza spełnienie przez naszą placówkę rygorystycznych wymagań jakościowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej w zakresie prowadzenia rezydenckich programów szkoleniowych w urologii - Certified Residency Training Programme in Urology - mów Jan Gessek, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.
I dodaje:
- Tym samym znaleźliśmy się w elitarnym gronie zaledwie 7 ośrodków w Polsce, które posiadają taką akredytację. To wyróżnienie jest nie tylko powodem do dumy, ale również zobowiązaniem do dalszego rozwoju i doskonalenia procesu kształcenia lekarzy specjalistów w trosce o najwyższą jakość opieki nad pacjentem.
Tu warto przypomnieć, że początki Szpitala Miejskiego w Toruniu sięgają 1868 roku. Budynki ówczesnej lecznicy mieściły się przy ul. Dąbrowskiego, jednak na skutek rosnących potrzeb rozwijającego się miasta, wystąpiono o budowę nowego szpitala przy ul. Batorego. 28 sierpnia 1868 roku położono kamień węgielny, budowę rozpoczęto w 1908 roku, a już 4 maja 1910 roku oddano szpital do użytku.
W planach remonty i cyfryzacja
Od stycznia 1998 roku podstawowa działalność statutowa szpitala realizowana jest w wyodrębnionych funkcjonalnie i organizacyjnie oddziałach, zakładach, pracowniach i poradniach. Obecnie toruński Szpital Miejski dysponuje 245 łóżkami. W roku 2023 zrealizowano 36 508 hospitalizacji i udzielono 66 849 porad specjalistycznych. W 2024 roku liczba łóżek pozostała niezmienna. Szpital miejski przyjął 15 tysięcy pacjentów. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym było ich 24,3 tysiąca. W lecznicy wzrosła liczba świadczeń w działalności stacjonarnej, ambulatoryjnej i laboratoryjnej. Było w niej 528,75 etatów i 240,67 tzw. etatów przeliczeniowych w ramach umów cywilno-prawnych oraz umów zleceń.
Co istotne, pacjentami SSM są nie tylko mieszkańcy Torunia, ale także ościennych gmin i powiatów.
Specjalistyczny Szpital Miejski szybko się rozwija. Można tu wymienić m.in. powstanie Toruńskiego Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy, zakwalifikowanie szpitala do Krajowej Sieci Onkologicznej, zakup nowego robota Da Vinci i prowadzenie zabiegów robotycznych. Wśród planów na przyszłość jest poszerzenie działalności klinicznej, utrzymanie statusu i roli szpitala jako ośrodka zapewniającego kompleksową opiekę onkologiczną oraz modernizacja infrastruktury i cyfryzacja usług medycznych.
Walka z długiem i program naprawczy
Szpital miejski od lat boryka się też z długiem, który niestety wzrósł w ubiegłym roku i wynosi obecnie niemal 200 mln zł. Od jesieni ubiegłego roku placówka realizuje zatwierdzony przez Radę Miasta Torunia program naprawczy. By poprawić sytuację finansową, szpital poszukuje dodatkowych źródeł przychodów. Ich wzrost ma być efektem większej ilości i rodzajów świadczeń medycznych oraz rozwoju wysokospecjalistycznych procedur medycznych. Dlatego w 2024 roku utworzono Pracownię Elektrofizjologii, wyposażoną w nowoczesny angiograf. Zakupiony został nowoczesny tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Wykonywano zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej, hematologii i neurochirurgii oraz małoinwazyjne zabiegi urologiczne przy użyciu robota da Vinci.
Szpital może liczyć na wsparcie z budżetu miasta. W 2024 roku otrzymał 10,3 mln zł na zakup robota da Vinci, tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego.