Trwa nabór do szkół średnich. Co kandydatom oferują toruńskie licea ogólnokształcące?
Trwa nabór do szkół średnich w Toruniu. Do 13 czerwca przyjmowane będą wnioski o przyjęcie do wybranych placówek. Młodzi ludzie - jak co roku - przy rekrutacji mogą wskazać trzy szkoły, w tym tę pierwszego wyboru, czyli taką, na której najbardziej im zależy.
W sumie w klasach pierwszych placówek ponadpodstawowych prowadzonych przez toruński samorząd przygotowano 2710 miejsc. W liceach ogólnokształcących, których w mieście mamy 11, jest ich 1578.
Co przygotowały toruńskie licea?
Nauka w czteroletnim liceum ogólnokształcącym ukierunkowana jest przede wszystkim na zdanie matury i dalszą edukację na wyższej uczelni. I to głównie pod te wymagania tworzone są profile klas w ogólniakach. A co konkretnie proponują kandydatom na rok szkolny 2025/2026?
W I LO zaplanowano przyjęcie 160 uczniów do pierwszych klas. Będą to oddziały: humanistyczny, matematyczno-fizyczny, matematyczno-geograficzny, językowy z elementami medioznawstwa oraz biologiczno-chemiczny. Młodzież będzie się uczyć m.in. angielskiego i hiszpańskiego.
W II LO na Skarpie powstać mają 4 pierwsze klasy dla 128 uczniów. To dwie klasy psychologiczno-pedagogiczne, oddział mundurowy, oraz klasa sportowa o profilu pływanie bądź piłka nożna.
Przy ul. Raszei mieści się III LO im. Lindego. Tam nabór prowadzony będzie także do czterech pierwszych klas: językowo-humanistycznej, językowo-artystycznej, językowo-matematycznej oraz biologiczno-medycznej. Dostępne języki obce to m.in. włoski, niemiecki i angielski.
Przy ul. Warszawskiej działa IV LO im. Tadeusza Kościuszki. Od 12 maja szkoła prowadzi nabór do pięciu pierwszych klas: biologiczno-chemicznej zwanej medyczną, ekonomiczno-językowej, matematyczno-fizyczno-informatycznej tzw. uniwersyteckiej, inżynierskiej i prawno-medialnej.
V LO przy ul. Sienkiewicza rekrutuje do pięciu pierwszych klas: humanistyczno-prawniczych, humanistyczno-lingwistycznych, matematyczno-fizycznych, biznesowo-ekonomicznej oraz biologiczno-medycznej. Młodzież uczyć się będzie angielskiego, francuskiego i niemieckiego.
Przy ul. Wojska Polskiego mieści się VI LO im. Zesłańców Sybiru. W szkole będą cztery pierwsze klasy - w tym najpopularniejsza w tej placówce klasa przygotowania wojskowego (tzw. mundurowa). Liceum chce też przyjąć uczniów do klasy historyczno-prawnej, ekonomiczno-turystycznej oraz humanistyczno-pedagogicznej.
VII LO im. Wandy Szuman to szkoła, która prowadzi również oddziały integracyjne. Będą tam klasy: ogólna, językowo-turystyczna, biologiczno-chemiczna oraz społeczno-językowa.
Są oferty dla sportowców i dyplomatów
W Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO klas licealnych ma być sześć. Młodzież uczyć się będzie angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Proponowane profile to: medyczno-psychologiczny, biznesowo-multimedialny, prawno-obywatelski, sportowo-fizjoterapeutyczny, matematyczno-ekonomiczny i teatralno-dziennikarski.
IX LO zlokalizowane na Rubinkowie proponuje kandydatom naukę w czterech pierwszych klasach: prozdrowotnej, humanistyczno-pedagogicznej, ogólnej z hiszpańskim oraz językowej.
Siedem pierwszych klas uruchomić chce działające przy pl. św. Katarzyny X Liceum Ogólnokształcące. Będą to klasy: przyrodnicza, matematyczno-biologiczno-chemiczna, ekonomiczna, dyplomatyczna, lekarska, politechniczna oraz matematyczno-fizyczno-informatyczna.
XIII LO z ul. Targowej, w ramach którego działa Szkoła Mistrzostwa Sportowego, utworzy oddziały dla kolarzy, piłkarzy, wioślarzy i hokeistów.
Harmonogram rekrutacji 2025:
- 12 maja - 13 czerwca - składanie wniosków o przyjęcie do danej szkoły
- 16-18 czerwca - przeprowadzenie sprawdzianów zdolności kierunkowych
- do 23 czerwca - podanie do publicznej wiadomości wyników sprawdzianów zdolności kierunkowych
- 24 czerwca - 8 lipca - dostarczenie do szkół świadectw ukończenia podstawówki i zaświadczeń z wynikami egzaminów ósmoklasisty, ewentualna zmiana szkół, do których uczeń kandyduje
- 15 lipca - podanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
- do 18 lipca - potwierdzenie przez kandydata woli nauki w wybranej placówce
- 21 lipca - podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
- 21 - 28 lipca - rekrutacja uzupełniająca