Trwa remont "starego kościoła" w Rybniku. "Stan elewacji budynku stwarza realne zagrożenie"
W tym artykule:
Trwa remont tzw. starego kościoła w Rybniku
W Rybniku w ostatnim czasie bardzo mocno stawia się na kwestię tego, jak wygląda tamtejsze Śródmieście i znajdujące się na jego terenie budynki. Część z nich przeszła spore zmiany, zyskując na przykład nową elewację.
Tylko w minionym roku - jak wyliczają w rybnickim magistracie - wyremontowanych zostało (częściowo lub w pełni) pięć kamienic w mieście. Ich remonty związane były chociażby ze wprowadzeniem w Rybniku parku kulturowego "Centrum Starego Rybnika".
- Stale prowadzimy rozmowy i zachęcamy właścicieli budynków na terenie objętym parkiem kulturowym, do podejmowana działań w zakresie np. renowacji elewacji kamienic, remontu dachów, rezygnacji z jaskrawej, niewłaściwej kolorystyki, materiałów - wskazywał przy okazji podsumowania ubiegłorocznych remontów miejskich kamienic, Kamil Styga, pełnomocnik prezydenta ds. parku kulturowego, dodając, że miasto na przeprowadzenie takich remontów może udzielać stosownych dotacji.
I właśnie taka została przyznana też na kolejny remont w rybnickim Śródmieściu. Dotyczy on znajdującego się tam kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej, czyli tzw. starego kościoła.
- Remont przeprowadzany jest dzięki udzielonej przez miasto dotacji w kwocie jednego miliona złotych - mówi o toczących się już przy świątyni pracach, Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.
A dlaczego budynek świątyni remontowany jest z pieniędzy budżetu miasta? Wszystko z uwagi na fakt, iż parafialny kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej jest obiektem zabytkowym, przez co ma prawo do pozyskiwania miejskich dotacji na renowację.
Zgodę na udzielenie miejskich pieniędzy dali zresztą rybniccy radni. Byli oni w tej kwestii niemal jednomyślni. Na 23 głosujących, 22 poparło uchwałę. Tylko jeden z miejskich rajców wstrzymał się od głosu.
Remont kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej obejmie przede wszystkim jego elewację. Również przez wzgląd na bezpieczeństwo
A jeśli chodzi o to, czego dotyczy remont starego kościoła - jego zakres obejmuje przede wszystkim część elewacji budynku.
- Między innymi wymianę i uzupełnienie tynków - precyzuje Małgorzata Krzeszkiewicz, dodając, że remont dotyczy także kościelnej wieży.
Prace remontowe przy kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej wynikają jednak nie tylko z chęci odnowienia budynku kościoła. Nie bez znaczenia w ich prowadzeniu były też względy bezpieczeństwa.
- Stan zachowania budynku stwarza realne zagrożenie odspajania się fragmentów elewacji - zauważa rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.
Niewykluczone, że aktualnie prowadzony remont starego kościoła nie będzie jedynym, jaki ten przejdzie. W rybnickim Urzędzie Miasta zaznaczają, że udzielona dotacja dotyczy pierwszego etapu robót. Może to więc sugerować, iż planowane są kolejne. Szczegóły w tym zakresie pozostają natomiast nieznane.
Oprócz starego kościoła wyremontowane zostaną inne zabytki. Chociażby kilka budynków mieszkalnych
Niemal na pewno natomiast prowadzone będą remonty innych zabytkowych obiektów w Rybniku. I to już nie tylko na terenie Śródmieścia oraz parku kulturowego. Na tej samej sesji radnych, kiedy to udzielono dotacji na rzecz prac renowacyjnych przy starym kościele, miejscy rajcowie zgodzili się też na finansowe wsparcie dla innych rybnickich zabytków.
Zostało ono udzielone na potrzeby m.in wyremontowania niektórych budynków wielorodzinnych przy ul. Mariańskiej, Rybnickiej oraz 1 Maja. Ponadto z pozytywnym skutkiem o dotację zabiegała też rybnicka parafia Ewangelicko-Augsburska, która zamierza wyremontować zabytkowe ogrodzenie dawnego cmentarza.