Tysiące złotych za udział w wyborach. Konkurs dla gmin
Wysokie nagrody za frekwencję
Konkurs „Aktywna wieś 2.0” skierowany jest do gmin wiejskich, miejskich i miejsko-wiejskich z województwa lubelskiego, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. Gminy te będą rywalizować o pięć nagród finansowych:
- I miejsce – 500 tys. zł
- II miejsce – 300 tys. zł
- III miejsce – 200 tys. zł
- IV miejsce – 150 tys. zł
- V miejsce – 100 tys. zł
Pieniądze te będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne, takie jak remonty świetlic, przedszkoli, rewitalizacje skwerów, placów zabaw czy remiz strażackich. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do końca czerwca.
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zaznaczył, że frekwencja w I turze wyborów (65,58 proc.) nie była satysfakcjonująca. Wskazał, że mieszkańcy wsi, których w województwie jest większość, są często wykluczeni cyfrowo i komunikacyjnie. Konkurs ma ich zachęcić do większego zaangażowania w wybory.
Informacje u wójta i proboszcza
Jak poinformował wicemarszałek Piotr Breś, informacje o konkursie zostały rozesłane do włodarzy gmin oraz proboszczów parafii. Przewidziano również emisję spotów reklamowych w mediach. Breś podkreślił, że konkurs nie ma charakteru politycznego, lecz profrekwencyjny, i że został skierowany do mniejszych gmin, gdzie udział w głosowaniu wiąże się z większym wysiłkiem – np. z koniecznością dojazdu do komisji wyborczej oddalonej o kilka kilometrów.
W 2020 roku Urząd Marszałkowski woj. lubelskiego zorganizował podobny konkurs profrekwencyjny przed II turą wyborów prezydenckich, w ramach którego rozdysponowano 480 tys. zł wśród 12 gmin z najwyższą frekwencją.
I tura wyborów prezydenckich. Jak wypadło woj. lubelskie?
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane dotyczące frekwencji w gminach województwa lubelskiego w I turze:
- Gminy do 5 tys. mieszkańców – 61,6 proc,
- Gminy 5–10 tys. – 63,45 proc,
- Gminy 10–20 tys. – 66,84 proc.
Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Godziszów (77,30 proc.), a najniższą w gminie Leśniowice (51,96 proc.). Spośród miast na prawach powiatu najwyższy udział głosujących zanotowano w Lublinie – 70,63 proc., w Białej Podlaskiej – 68 proc., w Zamościu – 63,79 proc., a w Chełmie – 61,93 proc.
Frekwencja ogółem w woj. lubelskim wyniosła 65,58 proc. i była wyższa niż w pierwszej turze wyborów prezydenckich pięć lat temu, kiedy do urn poszło 62,32 proc. uprawnionych do głosowania.