Rarytasy z własnego balkonu. Jak sadzić truskawki i poziomki, by cieszyć się owocami cale lato
Od kilku lat na ogrodniczym topie są przede wszystkim truskawki i poziomki. Te niewielkie owoce jagodowe to piękna dekoracja na balkonie, ale również naturalne źródło witamin.
Uprawa truskawek lub poziomek, może się wydawać bardzo skomplikowana, ale wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków, by uzyskać doskonały efekt. Wybierając krzaczki owocowe różnych odmian możemy przez całe lato cieszyć się owocami z własnego balkonu.
Jak sadzić truskawki?
Sadzonki truskawek najłatwiej kupić w sklepach ogrodniczych i wieloprzemysłowych, które prowadzą działy ogrodnicze. Można kupować pojedyncze sadzonki lub wielopaki, dzięki którym zakup jest tańszy, a efekt zwielokrotniony.
Truskawki wymagają dużo przestrzeni. Najlepiej sadzić je pojedynczo. Każda doniczka powinna mieć pojemność 3-4 litry. Te owoce lubią ziemię o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Najlepiej sprawdzi się ziemia do uprawy warzyw, jaką możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym.
Truskawki (a także niektóre poziomki) wytwarzają pędy, które tworzą nowe sadzonki. Wystarczy je wsadzić do ziemi, żeby ukorzenić i mieć nową sadzonkę. Krzaczki można również wysiać z nasion, ale trzeba to zrobić już w styczniu, a potem przesadzić. Jednak taka forma to ciekawe rozwiązanie dla doświadczonych ogrodników.
Krzaczki w doniczce trzeba regularnie zasilać. Wybierając odmiany, które kwitną i owocują w różnym okresie (lub powtarzają kwitnienie) zapewnimy sobie dostęp do owoców przez całe lato.
Truskawki wiszące i pnące - modna nowość
W sklepach pojawiają się niezwykłe odmiany truskawek. Hitem balkonowym są truskawki wiszące, a także pnące. Te pierwsze trzeba powiesić tak, by pędy swobodnie zwisały, a owoce mogły się łatwo rozwijać. W przypadku truskawek pnących będzie to dodatkowy element dekoracyjny na balkonie. Zwykle owocują od maja do listopada.
Z reguły mają dużo kwiatów, które się ładnie zapylają, a potem dojrzewają. Jeśli jednak nie są mrozoodporne na zimę trzeba je dodatkowo zabezpieczyć.
Wśród ciekawych odmian są także tzw. ananasowe, czyli o owocach w kremowo-żółtym kolorze, z bardzo słodkim miąższem.
Truskawki są ciepłolubne i bardzo dobrze czują się w pełnym słońcu. Za to nie znoszą deszczu i wilgoci. Są bardzo delikatne i łatwo zapadają na choroby grzybowe i zamiast dojrzewać, gniją. Dlatego trzeba również zachować ostrożność w trakcie podlewania, by nie moczyć kwiatów, liści i owoców, a wodę kierować bezpośrednio do ziemi. Najlepiej wlewać ją na podstawkę, by roślina sama pobierała ją przez korzenie.
Jakie odmiany truskawek i poziomek na balkon?
Zanim kupimy truskawki lub poziomki warto zastanowić się czego oczekujemy po plonach. Każda truskawka jest inna – różni się od innych już od momentu owocowania, a także smakiem, wyglądem i tym, czy lepiej nadaje się do jedzenia na surowo, czy na przetwory. Zdarzają się odmiany licencjonowane, które mają w opisie zastrzeżenie, że nie wolno ich rozmnażać nawet na własne potrzeby. Wśród popularnych odmian truskawek są:
- Polka
- Honeoye
- Senga Sengana
- Korona
- Murzynka
Popularne poziomki to:
- Rugia
- Attila
- Regina
- Baron Von Solemacher
- Regina
Ceny truskawek i poziomek są podobne. Za jeden krzaczek zapłacimy 15-30 zł, a za wielopak 10 sztuk średnio 35 zł.