Uczniowie rozpoczynają wakacje. Autokary, kąpieliska i kolonie pod lupą
Rodzice muszą mieć pewność, że ich dzieci są bezpieczne – już od momentu rozpoczęcia podróży na zorganizowany wypoczynek. W tym zakresie wsparcia udziela Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie.
- Najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo dzieci i osób, które wyjeżdżają na wakacje – podkreśla Michał Zimowski, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. - W całym województwie mamy swoje siedziby, więc czy to w Międzyrzecu Podlaskim, w Zamościu, czy w Lublinie, nasz inspektor może podjechać i skontrolować autokar. Sprawdzić czy jest sprawny, a także zbadać trzeźwość kierowcy i jego uprawnienia. Jesteśmy do dyspozycji przez całe wakacje – dodaje.
Niezbędne dane znajdują się na stronie internetowej WITD w Lublinie.
Miejsca pobytu dzieci w okresie letnim również będą kontrolowane. Kuratorium Oświaty w Lublinie sprawdzi m.in. kwalifikacje opiekunów. - Świadomość organizatorów jest coraz większa, ale wciąż dochodzi do uchybień. A ponieważ kontrola jest najlepszą formą zaufania, dlatego prowadzimy te działania – przyznaje Tomasz Szabłowski, lubelski kurator oświaty.
Pierwsze kontrole kuratorium w województwie lubelskim rozpoczną się w poniedziałek. - Bezpieczeństwo jest najważniejsze i nad tym będziemy czuwać. Przez całe wakacje będziemy mieli ponad 200 kontroli i mam nadzieję, że wszystko będzie odbywać się bezpiecznie. Wszystkie informacje rodzice znajdą na stronie kuratorium – dodaje Tomasz Szabłowski.
W systemie kuratorium zarejestrowanych jest już ponad 400 zorganizowanych wypoczynków. - Udział w nich weźmie ponad 14 tysięcy dzieciaków. Ta liczba będzie stale rosła – przyznaje lubelski kurator oświaty.
Nad letnim pobytem dzieci czuwa już sanepid, który jeszcze przed rozpoczęciem wakacji upomniał dwóch organizatorów wypoczynku. - Przeprowadziliśmy 31 kontroli w 28 obiektach. W trakcie kontroli stwierdziliśmy, że dwa obiekty nie są właściwie przygotowane – mówi Renata Gawron, kierownik działu Nadzoru Sanitarnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
- W jednym przypadku wydaliśmy decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności i przy drugiej kontroli stwierdziliśmy, że wszystkie nieprawidłowości zostały usunięte. W drugim przypadku zostało wszczęte postępowanie administracyjne – dodaje.
Kontrole będą kontynuowane także w czasie wakacji. - Planujemy skontrolować każdego organizatora wypoczynku – podkreśla Renata Gawron.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie prowadzi także nadzór nad kąpieliskami. Regularnie pobierane są próbki wody z jezior do badania. W serwisie kąpieliskowym, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny, znajdują się informacje dotyczące z warunkami na danym kąpielisku, ocena wody w kąpielisku oraz oceny z lat poprzednich.
- Niezależnie od tych czynności, podejmujemy także działania edukacyjne, które będą prowadzone w trakcie wypoczynku. Celem jest edukacja najmłodszych, jak bezpiecznie się zachowywać, aby wypoczynek był miłym wspomnieniem – mówi Renata Gawron z WSSE w Lublinie.