W Bydgoszczy powstaną dwa parkingi podziemne. Finansowanie ze środków na ochronę ludności i obronę cywilną
Obowiązująca od 1 stycznia ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej umożliwia powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny może się przekształcić w obronę cywilną. Według założeń na realizację nowych rozwiązań Polska będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.
W ubiegłym tygodniu wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel ogłosił szczegóły dotyczące podziału i finansowania zadań wynikających z ustawy. Łącznie ministerstwa przyznały województwu kujawsko-pomorskiemu na 2025 r. kwotę blisko 240 mln zł. Najwięcej z tych środków – 32 mln zł – ma trafić do Bydgoszczy.
W ramach środków można finansowań m.in. rozbudowę infrastruktury związanej z ochroną ludności i obroną cywilną, w tym budowli ochronnych, budowę i modernizacją baz magazynowych, rozwój krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zakupy i modernizację sprzętu, w tym informatycznego czy szkolenia i działania edukacyjne.
Parkingi w Śródmieściu i na Bielawach
W poniedziałek (21 lipca) wojewoda zdradził, jakie są plany wydatkowania rządowych środków w Bydgoszczy. – Jesteśmy po rozmowie z panem prezydentem. Bydgoszcz zamierza działać w modelu skandynawskim. W Helsinkach cały system jest oparty na parkingach podziemnych. Z panem prezydentem wytypowaliśmy wstępnie dwie lokalizacje – powiedział Michał Sztybel.
Parkingi mają powstać w okolicach stadionu Polonii na al. Powstańców Wielkopolskich oraz na placu Piastowskim.
– Miasto z tych pieniędzy sfinansuje dokumentacje, a następnie w kolejnych latach budowę parkingu podziemnego dla mieszkańców. Powstańców Wielkopolskich to newralgiczne miejsce – jest tu policja, szpital dziecięcy, uniwersytet. Szukamy takich zadań, które jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo, z korzyścią dla funkcjonowania mieszkańców – stwierdził wojewoda kujawsko-pomorski.
Na pytanie czy w planach są kolejne parkingi podziemne, odpowiedział, że o to należałoby zapytać miasto, ale uważa, że to dobry kierunek, bo tworzy się miejsca schronienia, które jednocześnie mogą być wykorzystywane na co dzień
– Teraz przyznajemy środki na lata 2025-2026 – one mają służyć na dokumentację. Kolejny program ochrony ludności, na działania budowlane, będzie na lata 2027-2029. Miasto do tego czasu powinno być gotowe, aby wydać środki na twarde budowy – uważa Michał Sztybel.
W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Plac Piastowski”. Założenia dokumentu są takie, że w przyszłości ma być tam więcej zieleni, targowisko w nowej formie, a także podziemny parking, który w czasie zagrożenia mógłby pełnić funkcję schronu. Przyznane środki mogą pomóc we wcielenie tych założeń w życie.