W ciągu pół roku urodziły się cztery żubry. Będzie konkurs na imiona
Będzie konkurs na imiona
Trzy pierwsze żubry urodziły się w zagrodzie w Mucznem w maju br. Ich matki to Muczna, Stupna i Vaiana. Ojcem wszystkich jest Spovid.
- Wkrótce zapewne ogłoszony zostanie konkurs na imiona młodych żubrów, tradycyjnie rozstrzygany podczas Dnia Żubra w Lutowiskach - poinformował Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Matki oraz ojciec młodych noszą zagraniczne imiona. Wszystko dlatego, że zwierzęta przybyły w Bieszczady z hodowli poza Polską. Młode muszą być wpisane do księgi rodowodowej z imionami zaczynającymi się od liter "Pu", ponieważ tak nakazują międzynarodowe reguły.
Obecnie w zagrodzie w Mucznem przebywa 14 żubrów linii białowiesko-kaukaskiej.
Bieszczadzka populacja żubrów to już ponad 800 osobników
Pierwsze siedem żubrów sprowadzili w Bieszczady leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany w październiku 1963 roku.
Od tego czasu stado rozrosło się, a zwierzęta zdziczały, stanowiąc bardzo cenny element bieszczadzkiej przyrody. Obecnie znajdują się na liście gatunków priorytetowych, chronionych dyrektywami unijnymi. Bieszczadzka populacja tego gatunku liczy ponad 800 osobników.
Pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Ma powierzchnię ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. Obiekt czynny jest dla odwiedzających od świtu do zmierzchu.
Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniające możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
Źródło: PAP