W Szprotawie ul. Kopernika i Kolejowa idą do remontu. To ważne, miejskie arterie
Dwie ulice zyskają nową nawierzchnię, kanalizację i infrastrukturę podziemną. Będą też bezpieczne rozwiązania dla pieszych, kierowców i rowerzystów.
Cała inwestycja zostanie sfinansowana ze środków zewnętrznych, a dokładnie z Funduszu Dróg Samorządowych. Mówimy tu o kwocie 4 milionów złotych. 27 czerwca 2025 burmistrz Mirosław Gąsik podpisał umowę z firmą Infrakom Kościan Sp. z o.o., która odpowiedzialna będzie za realizację tego zadania.
Pierwsze prace ruszą już wkrótce, a przebudowa ma się zakończyć do końca 2025 roku.
W tym rejonie miasta trwa już budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego, które będzie się mieścić naprzeciwko starego dworca PKS, koło dawnego dworca PKP. Szprotawa zabiega o ponowne otwarcie linii kolejowej w kierunku Głogowa. Wówczas centrum przesiadkowe będzie obsługiwało również pasażerów kolei.
Centrum przesiadkowe i elektryczne autobusy
Cała inwestycja, czyli centrum przesiadkowe i elektryczne autobusy będzie kosztować ok. 30 mln zł. 85 proc. stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej, reszta to nieoprocentowana pożyczka, z możliwością całkowitego umorzenia. To oznacza, że gmina nie poniesie kosztów budowy zielonego transportu. - Główną część transportu będą stanowić dowozy dzieci i młodzieży do szkół podstawowych i średnich, a także przemieszczanie się mieszkańców gminy - tłumaczy burmistrz Mirosław Gąsik. - Zadanie będzie wykonywał Związek Powiatowo-Gminny Powiatu Żagańskiego z prezesem Bartoszem Sokołowskim.
Umowa między gminą, a firmą budowlaną Commercial Networks Service z Zielonej Góry została podpisana 17 marca 2025. Przewidywanie zakończenia budowy to styczeń 2026 roku.
Miejsce perspektywiczne
Burmistrz zaznacza, że to miejsce jest perspektywiczne i będzie obsługiwało również przyszłych pasażerów kolei, chociaż w tej chwili w Szprotawie nie ma pociągów pasażerskich, a przejeżdżają jedynie towarowe.
Nowy obiekt powstanie w miejscu dzisiejszego parkingu, przy dawnym dworcu PKP. Będzie miał panele fotowoltaiczne na dachu, ładowarki dla pojazdów elektrycznych i wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.