W tych miastach i powiatach województwa śląskiego matura 2025 poszła najlepiej. Uczniowie mogą być z siebie dumni. Zobacz ranking
Matura 2025 w województwie śląskim. Które miasta i powiaty mogą się pochwalić najlepszymi wynikami?
Tegoroczna matura w województwie śląskim już za nami. Do głównego majowego terminu egzaminu dojrzałości w tzw. Formule 2023 przystąpiło łącznie 27 265 absolwentów szkół ponadpodstawowych: liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych i branżowych szkół II stopnia. W gronie zdających znalazło się także 54 uczniów z Ukrainy, którzy ukończyli szkołę w Polsce. Dla wszystkich tegorocznych absolwentów matura była egzaminem obowiązkowym — zarówno w zakresie przedmiotów podstawowych, jak i co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
W części pisemnej uczniowie musieli zmierzyć się z językiem polskim, matematyką oraz wybranym językiem obcym nowożytnym. Obowiązkowe były również egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego, a uczniowie szkół lub oddziałów z nauczaniem języka mniejszości narodowych musieli podejść także do egzaminu w tym zakresie – zarówno ustnie, jak i pisemnie. Nowością od kilku lat pozostaje obowiązek zdawania co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W praktyce oznacza to, że niemal każdy absolwent mierzył się z minimum pięcioma egzaminami, a wielu – z sześcioma lub nawet większą liczbą, w zależności od wybranych przedmiotów dodatkowych.
80 procent sukcesu zdawalności w woj. śląskim, ale różnice między szkołami są duże
Wyniki egzaminów opublikowane po majowym terminie pokazały, że maturę zdało 21 909 osób, co stanowi 80% ogółu tegorocznych zdających w woj. śląskim. To wynik niższy niż przed rokiem, gdy w terminie głównym egzamin dojrzałości zdało 84,4% uczniów.
Uczniowie liceów ogólnokształcących poradzili sobie z egzaminem zdecydowanie lepiej – pozytywny wynik uzyskało aż 86% z nich. W technikach natomiast maturę zdało jedynie 72% absolwentów. Tę dysproporcję widać również w liczbie osób kierowanych na poprawkę – aż 18% tegorocznych absolwentów techników będzie miało szansę na drugie podejście w sierpniu, podczas gdy wśród uczniów liceów odsetek ten wynosi 9%.
Około 13% wszystkich zdających (3 433 osoby) uzyskało prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego. To ci, którym nie powiodło się tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego. Dla nich maturalne zmagania zakończą się dopiero po sierpniowym egzaminie. Niestety, są również tacy, którzy nie zaliczyli więcej niż jednego egzaminu — aż 1 923 uczniów nie będzie miało możliwości podejścia do poprawki i nie uzyska w tym roku świadectwa dojrzałości.
Które miasta i powiaty woj. śląskiego wypadły najlepiej?
Choć pełne dane z uwzględnieniem terminu czerwcowego i sierpniowych poprawek poznamy dopiero 10 września, już teraz wiadomo, że wyniki matur w regionie nie rozkładają się równomiernie.
Wysoko w zestawieniu są m.in. powiaty cieszyński, wodzisławski czy tarnogórski, a także miasta Gliwice, Chorzów czy Bielsko-Biała. W żadnej z tych lokalizacji sumaryczna zdawalność nie przekroczyła jednak 90%.
Przygotowaliśmy galerię z zestawieniem miast i powiatów województwa śląskiego, których uczniowie osiągnęli najlepsze wyniki na tegorocznej maturze. Przejdź do niej, by sprawdzić, jak wypadł Twój region i gdzie maturzyści mogą być z siebie szczególnie dumni. Choć wszyscy, którym udało się zdać egzamin dojrzałości, powinni być z siebie zadowoleni.
Pełne zestawienie wyników z wszystkich sesji, w tym sierpniowych poprawek, zostanie opublikowane przez OKE 10 września 2025 roku.