Weekend w Elblągu – odkryj uroki Starego Miasta. Najciekawsze miejsca i zabytki
Weekend to najlepszy czas na odkrywanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju – posiadamy przecież wiele miejsc, których mogliby pozazdrościć nam mieszkańcy innych państw. Jedną z ciekawszych lokalizacji jest Elbląg. Poznajcie jego atrakcje i najciekawsze miejsca – co warto zobaczyć w najniżej położonym mieście Polski? W sobotę, 12 lipca do Elbląga zawita "Lato z Radiem i Telewizją Polską”.
W tym artykule:
- "Lato z Radiem i Telewizją Polską” w Elblągu
- Spacer po Starym Mieście w Elblągu – podróż w czasie i przestrzeni
- Co zobaczyć na Starym Mieście w Elblągu?
- Elbląg: zamek krzyżacki i wirtualne zwiedzanie
- Bażantarnia w Elblągu – zielone płuca miasta
- Elbląg: katedra. Taras widokowy i zwiedzanie
- Co jeszcze warto zobaczyć w Elblągu? Park Kajki, kościoły i inne
- Elbląg: atrakcje dla dzieci. Najlepsze miejsca dla małych w mieście i okolicach
- Gdzie leży Elbląg? Dojazd i mapa
"Lato z Radiem i Telewizją Polską” w Elblągu
12 lipca do Elbląga zawita „Lato z Radiem i Telewizją Polską”. Na Wyspie Spichrzów wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej z Roxie Węgiel, Anią Wyszkoni i zespołem Wilki na czele.
To jednak nie wszystko. Tego dnia na mieszkańców i turystów kolejna porcja muzycznych, wakacyjnych wrażeń. Dzień rozpocznie się od audycji „Lato z Radiem”, emitowanej na żywo w Radiowej Jedynce w godzinach 9:00–12:00. Nie zabraknie także porannych relacji w „Pytanie na śniadanie” i TVP Info. Od 12:00 do 18:00 na placu przy Katedrze odbędzie się piknik edukacyjny „Ale kosmos!”, zaś miłośnicy tańca i dobrej zabawy będą mogli wybrać się na potańcówkę na Bulwarze Zygmunta Augusta, która potrwa od 16:00 do 18:00.
Na Wyspie Spichrzów w Elblągu już o godz. 20:00 rozpocznie się koncert pt. „Lato z Radiem i Telewizją Polską”. Popularni polscy artyści zaśpiewają znane i lubiane przeboje.
Spacer po Starym Mieście w Elblągu – podróż w czasie i przestrzeni
Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę ze zwiedzaniem Elbląga, na południu miasta znajdziesz jedną z najstarszych i najpiękniejszych dzielnic – Stare Miasto. Jego podstawą był niegdyś zamek krzyżacki. Nawet po jego zniszczeniu (w 1454 roku) Stare Miasto miało się dobrze – zabudowania nie ucierpiały znaczącą nawet podczas I wojny światowej. Niestety, II wojna nie była już tak łaskawa. W 1945 roku prawie 90 procent tej części miasta zostało doszczętnie zniszczone… Cegły z ruin posłużyły za budulec podczas odbudowywania Warszawy. Choć Stare Miasto w Elblągu brzmi jak miejsce pełne wiekowych zabytków, jego obecny wygląd to efekt odbudowy prowadzonej od lat 80. XX wieku. Kluczowym pojęciem tej odbudowy była retrowersja – nowe kamienice powstają na fundamentach dawnych budynków, wiernie odwzorowując ich kształty i przywracając historyczny klimat miasta.
Czytaj też: Rejs statkiem po trawie, czyli niezwykła pochylnia w Buczyńcu na Kanale Elbląskim
Co zobaczyć na Starym Mieście w Elblągu?
Obecnie na Starym Mieście można podziwiać wiele zabytków i ważnych obiektów, które stanowią jednak tylko część przedwojennej całości – są to m.in.
- Katedra św. Mikołaja – najwyższy kościół w Elblągu. W jej wnętrzu można podziwiać m.in. gotyckie figury apostołów, brązową chrzcielnicę z 1387 roku oraz ołtarze cechów rzemieślniczych. Od 2015 roku dostępny jest punkt widokowy na wieży katedry, z którego rozciąga się panorama Elbląga i okolic. Wejście na szczyt zajmuje około 20 minut.
- Brama Targowa – dawniej część miejskich fortyfikacji, dziś pełni funkcję punktu widokowego. Obok niej stoi pomnik Piekarczyka, legendarnego chłopca, który uratował Elbląg przed najazdem Krzyżaków.
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne – zlokalizowane na terenie Podzamcza placówka zapewnia zwiedzającym dostęp do eksponatów pochodzących m.in. z terenów Elbląga, Żuław i Pomorza, dostępne są tam także wystawy czasowe
- kościół św. Ducha – stanowi część dawnego zespołu szpitalnego (zniszczonego w 1945 roku). Po odbudowie budynek stał się siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida
- Ścieżka Kościelna – wąski, urokliwy przesmyk między kamienicami, będący unikatowym zabytkiem architektonicznym w skali kraju. W średniowieczu łączył wszystkie kościoły Starego Miasta – dziś zachował się jego fragment między ulicami Mostową i Św. Ducha.
- Centrum Sztuki Galeria EL, mieszczące się w dawnym kościele podominikańskim. To wyjątkowe miejsce, gdzie współczesna sztuka spotyka się z gotycką architekturą. Galeria jest również organizatorem biennale form przestrzennych – wydarzenia, które na trwałe wpisało się w kulturalny krajobraz miasta.
Elbląg: zamek krzyżacki i wirtualne zwiedzanie
Zamek krzyżacki w Elblągu przez kilkanaście lat był najważniejszym tego typu obiektem w całym państwie krzyżackim. Pełnił funkcję siedziby wielkiego szpitalnika czy mistrza krajowego pruskiego oraz krajowej kapituły generalnej zakonu. Zamek stanowił także bazę wypadową do podboju pogańskich plemion. W 1410 roku, okoliczni mieszkańcy przejęli budowlę w czasie wielkiej wojny, jednak stan ten trwał zaledwie kilka miesięcy. 44 lata po tym wydarzeniu zamek został zaatakowany i – z rozkazu Rady Starego Miasta – zburzony. Do dzisiejszych czasów zachowały się tylko fragmenty konstrukcji: piwnice, browar, fragmenty murów i baszty. Podzamcze stało się siedzibą Muzeum Archeologiczno-Historycznego, w którym można podziwiać m.in. okulary i giternę z XV wieku, barokowe meble, kartusze herbowe, starodruki, dokumenty i pamiątki po przesiedlonych do Elbląga mieszkańcach.
Zwiedzanie
Muzeum otwarte jest w następujących dniach i godzinach:
- W okresie od 1 czerwca do 30 września od godz. 11:00 do godz. 17:30. Kasa czynna jest do godz. 17:00
- W okresie od 1 października do 31 maja od godz. 9:00 do 15:30. Kasa czynna do godz. 15:00
- W poniedziałek Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.
Bażantarnia w Elblągu – zielone płuca miasta
Założony w 1811 roku park zwany „Bażantarnią” to ulubione miejsce wypoczynkowe mieszkańców miasta. Z początku jego powierzchnię, czyli aż 369 hektarów, podzielono na część rekreacyjną i chronioną – do tej pory zachowały się zabytkowe elementy parkowej zabudowy, takie jak np. muszla koncertowa, budynek restauracji, młyn wodny czy pałac Augusta Abbega. Park swoją nazwę zawdzięcza licznie występującym tam niegdyś bażantom, które można tam było często spotkać jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Swoje schronienie znalazło tam także wiele innych gatunków zwierząt, m.in. dziki, sarny, jelenie, lisy, kuny czy wiewiórki. Obszar ten porasta także bujna roślinność – wśród nich jest aż pięć dębów uznanych za pomnik przyrody. Co ciekawe, na ten sam tytuł zasłużył parkowy głaz narzutowy „Diabelski kamień”, zlokalizowany w korycie przepływającego przez Bażantarnię Srebrnego Potoku.
Elbląg: katedra. Taras widokowy i zwiedzanie
Zlokalizowana na starówce katedra św. Mikołaja to jeden z najważniejszych zabytków Elbląga – pierwotna świątynia stanęła tam prawdopodobnie ok. 1240 roku, czyli w czasach założenia miasta. To prawdopodobnie jej pozostałości – ceglane łuki o charakterystycznym wiązaniu – można podziwiać dziś w prezbiterium. Świątynię przebudowywano kilka razy, jednak w 1777 roku (podczas ogromnej burzy), znaczną część kościoła strawił pożar. W 1945 roku, podobnie jak reszta dzielnicy Stare Miasto, większość kościoła została zniszczona – jego mury, podobnie jak w 1777 roku, zniszczył ogień. Cztery lata później podjęto się rozpoczęcia odbudowy. Nie było to łatwe zadanie, a poszczególne elementy powstawały stopniowo m.in. w latach 1969-1973, 1982-1984, 1969-1989, 1993 i 1999. Dziś świątynia zachwyca 97-metrową wieżą i zachwycającą panoramą miasta oglądaną z tarasu widokowego katedry.
Zwiedzanie – godziny otwarcia
Wejście na taras widokowy jest możliwe od wtorku do piątku (w godzinach 10:00–17:00), w soboty (w godzinach 10:00–14:00) oraz w niedziele (w godzinach 14:00–17:00).
Zobacz także: Lidzbark Warmiński. Co oferuje turystom „polska Wenecja”? To miejsce uwielbiali słynni Polacy - Mikołaj Kopernik oraz Ignacy Krasicki
Co jeszcze warto zobaczyć w Elblągu? Park Kajki, kościoły i inne
- Park Kajki – powstały w latach 30. XX wieku park nosił kiedyś nazwę „Różany Ogród”. Znajdziecie tam nie tylko urokliwe alejki, ale i miejsce zabaw dla dzieci.
- Park Planty – kolejne miejsce wypoczynkowe na łonie natury, których przecież na Warmii i Mazurach nie brakuje. Zlokalizowany jest w centrum Elbląga i zajmuje powierzchnię ok. 3 hektarów.
- Gęsia Góra – według mieszkańców to jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście. Kiedyś znajdował się tam pomnik-mauzoleum, po którym pozostał tylko kamienny krąg.
- (Prawie)najniższy punkt w Polsce (Raczki Elbląskie) – poza granicami miasta, a dokładniej we wsi Raczki Elbląskie, mieści się jeden z najniżej położonych punktów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii tamtejsza depresja jest położona na wysokości 1,8 m p.p.m, czyli niewiele wyżej niż najniżej położony punkt w kraju (na wysokości 2,07 m p.p.m.)
- Kościoły – w Elblągu jest ok. 20 parafii, do których należą m.in. kościoły św. Floriana, pw. Wszystkich Świętych, pw. Trójcy Świętej, św. Wojciecha, pw. Świętej Rodziny, św. Rafała Kalinowskiego, św. Pawła Apostoła, św. Mikołaja czy św. Józefa Robotnika (spis wszystkich parafii dostępny jest na stronie internetowej miasta)
Elbląg: atrakcje dla dzieci. Najlepsze miejsca dla małych w mieście i okolicach
Ci, którzy wybierają się na wycieczkę z młodszymi dziećmi, z pewnością odetchną z ulgą na wieść, że w mieście nie brakuje atrakcji dla maluchów. Po dłuższym zwiedzaniu warto zabrać pociechę do jednego z niżej wymienionych miejsc, by ta mogła rozładować nagromadzone pokłady energii.
- Rodzinny park rozrywki „Nowa Holandia” (Nowe Pole)
- Park Dolinka (ul. Stanisława Moniuszki, Elbląg)
Gdzie leży Elbląg? Dojazd i mapa
Elbląg to najstarsze i drugie największe (pod względem liczby ludności) miasto woj. warmińsko-mazurskiego. Zlokalizowane jest u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Co ciekawe, Elbląg to też najniżej położone miasto w kraju – wartości wahają się między 1,8 m p.p.m. a 92 m n.p.m.
Elbląg na mapie:
Ile czasu zajmie tam podróż samochodem z największych miast Polski?
- Warszawa – ok. 3,5 godziny
- Kraków – ok. 6,5 godziny
- Łódź – ok. 4 godziny
- Wrocław – ok. 5,5 godziny
- Poznań – ok. 4 godziny
- Gdańsk – ok. 40 minut
- Szczecin – ok. 5,5 godziny