Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wyróżniony przez Fundację MatkoweLove! Jest przyjazny kangurowaniu noworodków.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przyjazny kangurowaniu noworodków
Ideą plebiscytu "Oddział Przyjazny Kangurowaniu" organizowanego przez Fundacja MatkoweLove było wyróżnienie głosami rodziców pięciu oddziałów neonatologicznych w szpitalach o trzecim i drugim stopniu referencyjności. Oddziałów, które poszczycić się mogą wysokimi standardami w zakresie opieki neonatologicznej i aktywnie działają na rzecz włączenia kangurowania, jako formy terapii małego pacjenta.
Głosy były zbierane do 30 kwietnia. Wyróżnionych zostało pięć oddziałów, w tym Klinika Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Poza tym najwięcej głosów zebrały: Zespół Oddziałów Neonatologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, Oddział Neonatologiczny Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, Kliniczny Oddział Neonatologii Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze oraz Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza w Łodzi.
Samo kangurowanie to czynność ważna zarówno dla dziecka, jak i rodzica. - Tę formę dotyku zaczynamy stosować już na sali porodowej, jeśli stan dziecka jest na tyle stabilny. Przykładamy wcześniaka do policzka mamy, by poczuł jej ciepło. Następnie maluszek trafia do inkubatora - mówiła Marzena Gaweł, pielęgniarka koordynująca z Klinicznego Oddziału Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Kangurowanie obniża śmiertelność o prawie 40 procent, redukuje ryzyko poważnych infekcji, w tym sepsy o 65 procent, zmniejsza problemy z termoregulacją o 72 procent, redukuje ból i stres noworodka, mityguje zaburzenia więzi powstałe na skutek separacji od rodziców, zmniejsza ryzyko zespołu stresu pourazowego i traumy wczesnodziecięcej powstałej w wyniku doświadczeń z Oddziału Intensywnej Opieki Noworodkowej.