Z lewobrzeżnego Torunia zniknie jeden ze śladów po tramwajach. Czy i kiedy tam wrócą?
Ulica Kujawska powinna być wizytówką Torunia. Prowadzi nią dojazd do dworca Toruń Główny i wyjazd z niego. Przy niej znajdują się choćby dworcowe parkingi.
10 lat temu miasto planowało przebudowę Kujawskiej, jako kolejnego etapu zmian na moście imienia marszałka Piłsudskiego i w jego otoczeniu. Wycofało się jednak z inwestycji obejmującej tę ulicę.
Remont ulicy Kujawskiej w Toruniu: nowa jezdnia i naprawa chodnika
Teraz ma dojść do remontu Kujawskiej. Obejmie nawierzchnię jezdni, która jest w złym stanie. Pełno na niej nierówności, spękań, łat. Kilka tygodni temu Miejski Zarząd Dróg w Toruniu ogłosił przetarg na wykonawcę remontu. Wygrała go firma ONDE.
- W tym tygodniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą remontu - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. - W ramach prac wymieniana będzie nawierzchnia jezdni, a dokładnie - jej warstwa ścieralna. W zakresie remontu jest też naprawa chodnika oraz remont zatok autobusowych przy placu Armii Krajowej.
Prace na Kujawskiej rozpocząć się więc powinny na początku wakacji. Potrwają do ich końca. Koszt remontu to 635,3 tysięcy złotych.
- Na Kujawskiej zostanie także wymienione oświetlenie, na ledowe. Obecnie trwa projektowanie tego etapu robót - dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko.
Ślady po tramwajach w lewobrzeżnym Toruniu: fragment toru i słupy
A co ze śladami po trasie tramwajowej biegnącej niegdyś ulicą Kujawską, do pętli przy dworcu Toruń Główny? Czy obejmuje je planowany remont? Jednym ze śladów jest choćby fragment toru, który pozostał w nawierzchni jezdni. Był częścią pętli.
Pozostało też na Kujawskiej kilkanaście betonowych słupów, na których niegdyś zawieszona była trakcja tramwajowa. Po ich ustawieniu można odtworzyć kształt pętli. Jest też słup stalowy, który trzeba uznać za zabytek techniki. Stoi u zbiegu ulic Kujawskiej i Dybowskiej, od strony kempingu Tramp. To element trakcji tramwajowej z czasów przedwojennych. Słup trzeba ocalić - jeśli miałby zostać z Kujawskiej usunięty, to powinien trafić do któregoś z muzeów.
Na razie z Kujawskiej, w efekcie remontu, zniknie tylko fragment wspomniany toru tkwiący w nawierzchni jezdni.
Tramwaje w lewobrzeżnym Toruniu: kursowały, z przerwą, przez 50 lat
Przypomnijmy, że budowa torowiska tramwajowego na ulicy Kujawskiej rozpoczęła się w lipcu 1933 roku. Było gotowe - jak czytamy na stronie internetowej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu (mzk.torun.pl) - już po trzech miesiącach. Warto dodać, że torowisko znajdowało się na Podgórzu, który był wtedy osobnym miastem - w 1938 roku został przyłączony do Torunia.
Torowisko na Kujawskiej z siecią tramwajową na drugim brzegu Wisły zostało spięte po otwarciu mostu imienia marszałka Piłsudskiego - poprzez ułożone na nim torowisko. Przeprawa została otwarta 11 listopada 1934 roku. Tramwaje zaczęły wtedy kursy na linii nr 4: dworzec Toruń Przedmieście (obecny Toruń Główny) a placem Bankowym (obecnie plac Rapackiego).
We wrześniu 1939 roku wycofujące się z Torunia wojsko polskie wysadziło most. To spowodowało przerwę w kursach tramwajów na lewobrzeże. Most został odbudowany po wojnie. To umożliwiło odtworzenie trasy tramwajowej do dworca, który w międzyczasie stał się Toruniem Głównym. Została otwarta 1 października 1950 roku. W 1954 roku przy dworcu wybudowano dla tramwajów pętlę. Zastąpiła znajdującą się tu tzw. mijankę.
Od 1950 roku do i z Torunia Głównego tramwaje kursowały na linii nr 4. Przez centrum Torunia jeździły na niej do i z Bydgoskiego Przedmieścia. Po 1972 roku drugą pętlę, nazwaną "Merinotex", miały przy Szosie Bydgoskiej.
Na przełomie lat 70. i 80. do i z Torunia Głównego tramwaje kursowały też na linii nr 6. Ich drugą pętlą była "Elana". Zdarzało się, że tramwaje czasowo, przez most oraz do i z Torunia Głównego, kursowały w trakcie awarii i remontów torowiska na Bydgoskim Przedmieściu.
Kursy tramwajów do i z dworca Toruń Główny, w tym ulicą Kujawską, zlikwidowano w sierpniu 1984 roku. Powodem był zły stan mostu i torowiska na nim. Tramwaje miały wrócić po ich remontach. Wielka odnowa mostu nastąpiła w 1992 roku. W trakcie remontu z mostu usunięto torowisko. Z czasem także to na Kujawskiej. Tak ostatecznie nastąpił kres kursów tramwajów tą ulicą do i z dworca Toruń Główny.
Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<
Tramwaje w lewobrzeżnym Toruniu: analiza pokaże, czy tu mogą wrócić
Czy tramwaje wrócą w okolicę dworca Torunia Główny, w tym na Kujawską? Szansa na to być może zostanie wskazana w analizie powstającej na zlecenie MZK. Dotyczy możliwości doprowadzenia trasy tramwajowej do lewobrzeżnego Torunia i budowy w tej części miasta sieci tramwajowej. Rozważane mają być warianty z torowiskami na moście imienia marszałka Piłsudskiego, moście imienia generał Elżbiety Zawackiej oraz na mostach, które miałyby powstać w przyszłości: zachodnim (na wysokości Szosy Okrężnej) i śródmiejskim (na wysokości ulicy Waryńskiego). Inny wariant to sieć tramwajowa tylko dla lewobrzeża, bez spięcia z tą na prawobrzeżu.
Przygotowywana przez firmę CONE AMG analiza powinna być gotowa do początku października.
- Umowa z wykonawcą analizy została podpisana 3 kwietnia. Na jej przygotowanie ma on sześć miesięcy - dodaje Sylwia Derengowska.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
- Bieżące wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem
- Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach?
- Toruń Retro!
- Sport w Toruniu