Zachodniopomorskie: tam uprawy są jednymi z najbardziej zagrożonych suszą
Raport IUNG obejmuje okres od 21 kwietnia do 20 czerwca tego roku. Wynika z niego, że niezależnie od rodzaju upraw, susza występuje w największej liczbie gmin województw lubuskiego i zachodniopomorskiego.
W przypadku zbóż jarych, w całym kraju uprawy zagrożone są w 365 gminach, czyli ok. 14,7 proc. ogółu gmin. Najwięcej z nich jest w woj. lubuskim - 82, zachodniopomorskim - 79 i wielkopolskim - 78. "W uprawach zbóż ozimych warunki suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 254 gmin, co stanowi ponad 10 proc. ogólnej liczby gmin w kraju" - informuje Instytut. To głównie gminy z woj. kujawsko-pomorskiego (57), zachodniopomorskiego (75) i wielkopolskiego (63). W woj. lubuskim zagrożonych jest 41 gmin.
Uprawy truskawek zagrożone były w zachodniopomorskim (66 gmin), wielkopolskim (41) oraz w lubuskim (33). Łącznie to 176 gmin w kraju. Natomiast w uprawach krzewów owocowych suszę rolniczą stwierdzono w 72 gminach w Polsce. To 35 gmin z woj. zachodniopomorskiego oraz 29 z woj. lubuskiego. Uprawy kukurydzy zagrożone są w 11 polskich gminach, 7 z woj. lubuskiego i 4 z zachodniopomorskiego.
IUNG przekazał również, że w raportowanym okresie średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) była dla kraju ujemna i wyniosła -94 mm, to o 23 mm mniej niż w poprzednim raporcie IUNG. Oznacza to, że w tym okresie więcej wody wyparowało niż spadło deszczu. Najniższe wartości notowano w północno-zachodniej części woj. lubuskiego oraz w południowej części zachodniopomorskiego (od –160 mm do –179 mm) oraz w centralnych rejonach woj. łódzkiego i części woj. kujawsko-pomorskiego (od –120 mm do –139 mm).
Powołując się na portal Clim4Cast, IUNG zwrócił uwagę, że prognozy wskazują na poprawę warunków w północno-zachodniej Polsce w nadchodzących dniach, natomiast we wschodniej części kraju przewiduje się ich pogorszenie. Jak dodał, analizy "nadal wykazują znaczny deficyt wody w głębszych warstwach gleby", a prognozowane w kolejnych dniach okresy wysokich temperatur mogą prowadzić do stresu cieplnego roślin.
Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach zajmuje się Systemem Monitoringu Suszy Rolniczej. Do oceny stopnia zagrożenia suszą wykorzystywane są 172 stacje meteorologiczne, należące do IUNG i samorządu rolniczego, a także stacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych.