Zakopane: Wielka atrakcja w Zakopanem. Wystarczy, że skosili trawę
- Charakterystycznym elementem pejzażu podhalańskich łąk były kopy siana, które górale wykonywali w celu suszenia siana, na paszę dla zwierząt gospodarskich. Kopy powstawały z użyciem tzw. ostrewek o drewnianej konstrukcji z żerdzi z poprzecznie ułożonymi świerkowymi patykami - informuje urząd miasta w Zakopanem.
W samym centrum miasta takie widoki to już rzadkość, na podhalańskich wsiach wciąż można na nie trafić. Choć i tak coraz rzadziej. Dlatego w ramach tegorocznych prac utrzymania zieleni, na terenie Górnej Równi Krupowej wykonane zostały, nawiązujące do dawnego charakteru regionu Podhala, kopy.
Cały teren Górnej Równi Krupowej ma charakter łąki kwietnej i jest wpisany do rejestru zabytków. W trosce o czyste powietrze oraz zachowanie bioróżnorodności gatunkowej, teren ten koszony jest tylko raz w roku. Dzięki temu górale mogą tradycyjnie układać kopy ze świeżo skoszonej, ususzonej trawy – czyli siana.
- Łąka kwietna na Górnej Równi Krupowej pełni bardzo ważną rolę ekologiczną – stanowi siedlisko bogatej flory i fauny, w tym wielu gatunków owadów zapylających. Zachowanie zieleni w takiej formie sprzyja łagodzeniu skutków zmian klimatycznych i ogranicza wzrost temperatury, co zwłaszcza w upalne dni tworzy doskonałe warunki do odpoczynku – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - dodają urzędnicy. - Zachęcamy wszystkich do spędzania czasu wśród tradycyjnie ułożonych kop siana – to wyjątkowe miejsce do relaksu i fotografowania. Przekazujmy tę piękną tradycję młodszym pokoleniom i promujmy elementy krajobrazu, które powoli znikają z naszej codzienności.