Zdynia: Wybrzmiał dzwon pokoju. Drugi dzień Łemkowskiej Watry
Święto kultury łemkowskiej, organizowane corocznie przez Zjednoczenie Łemków, jest jedną z największych imprez kulturalnych społeczności łemkowskiej.
- Spotykamy się dziś, jak co roku w miejscu szczególnym - mówił Grzegorz Trochanowski, przewodniczący Zjednoczenia Łemków. - Tu, na Łemkowskiej W gdzie zawsze upamiętniamy ofiary Akcji „Wisła”. Pamiętamy o zniszczeniu Łemkowszczyzny, rozdzieleniu rodzin, o bólu, który nie zniknął mimo upływu lat. Jesteśmy tu, by oddać hołd naszym przodkom, wysiedlonym, upokorzonym, zapomnianym - dodał.
Grzegorz Trochanowski podkreśli, że w tym roku wspólną pamięć Łemków nabrała szczególnej głębi, bo dzięki współpracy z łemkowskimi organizacjami w Ukrainie udało się ustalić nazwiska Łemków, potomków tych, którzy trafili na Ukrainę w ramach przesiedleń w latach 44-46 ubiegłego wieku. Teraz jako obywatele Ukrainy zginęli na wojnie z rąk Rosjan.
- Odczytamy ich imiona i nazwiska - mówił. - Każdemu z nich towarzyszyć będzie płomień świeczki niesionej przez dzieci z zespołów artystycznych. Niech to światło będzie symbolem pamięci i życia silniejszego niż śmierć - podkreślił.
Uroczystości przyniosły się następnie na główną scenę Watry gdzie goście mili okazje, by wygłosić okolicznościowe przemówienia.
W tym roku ze sceny bardzo silnie wybrzmiało wezwanie do jedności Łemków pomimo tego, że w tej społeczności występują przeróżne podziały, począwszy od tych związanych z identyfikacją narodową, a na religijnych kończąc.
W czasie uroczystości w sposób szczególny wyróżniono Aleksandra Maśleja i Stefana Kłapytka którzy 35 lat temu zakładali Zjednoczenie Łemków.
Gdy wybrzmiały ostanie słowa, scena przejęta została przez artystów, którzy bardzo licznie zjechali w tym roku do Zdyni.
Watrowa scena już od piątkowego wieczoru tętniła życiem, a sobotnie uroczystości były tylko preludium do dalszych wydarzeń artystycznych. Na scenie wystąpili m.in.: Barvinok, LUX, Zazula, Horpyna, Szarawary, Calibri Gang i inni artyści reprezentujący kulturę łemkowską, ukraińską, karpacką i folkową.
Bardzo ważnymi elementami Watry są też miejsca obok głównej sceny. Majsternia kolejny raz przypomniała czym trudnili się ludzie na karpackiej wsi. Na Watroczce dzieci uczą się łemkowskich tańców, piosenek i zabaw. W Namiocie Literackim i w Chyży odbywały się inspirujące spotkania z ludźmi nauki, sztuki oraz polityki.