Zielona Góra: Prawie 600 osób skorzysta z rehabilitacji
Rehabilitacja pilnie poszukiwana
W województwie lubuskim rehabilitacja dla osób aktywnych zawodowo i szukających pracy z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzona jest w sześciu miejscach. Oprócz Ośrodka Integracji Społecznej w tym samym naborze pieniądze na dodatkowe działania rehabilitacyjne dostały również Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie, wojewódzkie ośrodki medycyny pracy i Centrum Rehabilitacji BonuMed w Maszewie.
W czwartek zaproszono media do Ośrodka Integracji Społecznej przy ul. Prostej w Zielonej Górze. Projekt już trwa. Dwie serie pacjentów skorzystały z oferowanych możliwości.
– Wakacje spędzam na tym, aby poprawić swoje zdrowie – powiedziała Beata Uljasz, która pracuje zawodowo jako nauczycielka, więc letnie miesiące, to jedyny czas do tego. – Przyszłam i na drugi dzień mogłam zacząć. To już czwarty dzień na zabiegach. Myślę, że już jest trochę lepiej – pochwaliła.
Akurat korzystała z zabiegu z wykorzystaniem prądów TENS, to przezskórna elektryczna stymulacja nerwów.
Projekt w Ośrodku Integracji Społecznej w Zielonej Górze
Ks. Leszek Kazimierczak, prezes ośrodka mówi o ogromnym zainteresowaniu ofertą.
– Cieszymy się, że oprócz stałej, 24-godzinnej działalności paliatywnej, jaką prowadzimy, możemy objąć dodatkową troską tych, którzy normalnie funkcjonują, a potrzebują wsparcia w ramach rehabilitacji. Mamy możliwości, aby świadczyć takie usługi – zapewnia ksiądz Kazimierczak.
Dla kogo rehabilitacja?
Aby móc wziąć udział w projekcie trzeba mieć zaświadczenie, że jest się zatrudnionym lub być zarejestrowanym w urzędzie pracy i aktywnie poszukiwać zatrudniania.
– Rehabilitacja jest skierowana głównie do osób, które są czynne zawodowo i mają problemy wynikające z kontuzji czy operacji – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga.
Skorzystać mogą też osoby zarejestrowane w urzędach pracy, które aktywnie poszukują pracy i poprzez rehabilitację mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia.
Z jakich zabiegów można skorzystać?
Na miejscu realizowana jest kolejna edycja projektu. Tym razem projekt otrzymał 1,5 mln zł unijnego wsparcia. Wiceprezes ośrodka Sebastian Jagiełowicz podkreślił, że budynki również powstały z takim dofinansowaniem.
– Staramy się, aby dwa skrzydła obiektu były w pełni wykorzystane. Realizowaliśmy w poprzednim perspektywie unijnej, w bardzo ciężkim okresie covidowym polegające na udzielaniu świadczeń rehabilitacyjnych dla osób pracujących. Cieszymy się, że możemy ponownie realizować świadczenia dla Lubuszan – podkreślił.
Oprócz elektroterapii, pacjenci mogą skorzystać z zabiegów fizykalnych, ciepłolecznictwa, laseroterapii, zimnolecznictwa i masażu.
– Każdy może też korzystać z gimnastyki dobieranej indywidualnie do jego potrzeb. Pacjenci mają też wsparcie psychologiczne, jeśli go potrzebują. Mogą korzystać z porad dietetycznych. Każdy bierze udział w szkoleniach dotyczących m.in. kształtowania zdrowego stylu życia – poinformowała Danuta Misiuk, kierownik Zakładu Rehabilitacji i koordynatorka projektu.
Jeszcze w tym roku Zarząd Województwa Lubuskiego planuje ogłosić kolejny nabór wniosków dotyczących rehabilitacji na łączną kwotę 10 mln złotych.