ZOO Wrocław świętuje 160-lecie: Odsłonięcie Alei Gwiazd, wyjątkowe wystawy i atrakcje dla rodzin przez cały jubileuszowy weekend
W tym artykule:
Jubileuszowe święto przyciągnęło tłumy
Weekend obchodów 160-lecia ZOO Wrocław zgromadził tłumy zwiedzających. Program pełen atrakcji rozpoczął się w czwartek, dniu oficjalnych urodzin ogrodu, a jego kulminacją było piątkowe uroczyste odsłonięcie Alei Gwiazd ZOO Wrocław. Dodatkowe wydarzenia i atrakcje dostępne są dla gości aż do niedzieli.
Uroczyste odsłonięcie Alei Gwiazd
W piątek, 11 lipca, w bramie głównej ZOO Wrocław pojawiły się płaskorzeźby z odciskami trzech wyjątkowych zwierząt, które zapisały się w historii ogrodu: gorylicy Pussi, słonia Theodora oraz lwa Turridu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska, Prezes Zarządu ZOO Tomasz Jóźwik, przedstawiciele władz samorządowych, byli dyrektorzy zoo, radni miejscy, pracownicy oraz liczni zwiedzający.
Odsłonięcia poszczególnych tablic dokonywali zaproszeni goście: gwiazda Turridu została odsłonięta przez wiceprezydent Renatę Granowską, tablicę Pussi – przez prezesa Tomasza Jóźwika, a płaskorzeźbę Theodora – przez dzieci uczestniczące w półkoloniach. Uroczystość uświetniły członkinie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina" w strojach z epoki.
Zwiedzanie i edukacja w duchu historii
Po części oficjalnej goście mieli okazję zwiedzić Afrykarium w towarzystwie obecnego i byłego prezesa ZOO. W programie znalazły się m.in. prezentacja Jacka Jerzmańskiego o bohaterach Alei Gwiazd, spotkanie z edukatorami ZOO Gangu oraz sentymentalne seanse programu "Z kamerą wśród zwierząt".
Weekend pełen atrakcji – świętowanie trwa
Obchody jubileuszu trwają do niedzieli. W sobotę i niedzielę na odwiedzających czeka kilkadziesiąt wydarzeń: karmienia pokazowe z opiekunami, pokazy archiwalnych odcinków programu „Z kamerą wśród zwierząt”, gra terenowa z detektywem Gibonowskim oraz wyjątkowe wystawy. W sali ekspozycyjnej Afrykarium prezentowane są historyczne tabliczki gatunkowe, bilety i kartoteki zwierząt, a przy wyjściu głównym – wystawa Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Na północnej pierzei Rynku można obejrzeć miejską wystawę plenerową.
Bohaterowie Alei Gwiazd – historia wrocławskiego zoo
Pomnik źrebaka
Zabytkowa rzeźba autorstwa Inge Jaeger-Uhthoff po latach wróciła na swoje historyczne miejsce. Rzeźba, wykonana w 1939 roku, stanowi symbol pamięci o artystce i historii Wrocławia. Była częścią kompozycji przestrzennej obejmującej Halę Stulecia, Pergolę i teren zoo, akcentując związek między architekturą a przyrodą.
Turridu – lew z pocztówek
Majestatyczny lew, który przyjechał do Wrocławia w 1909 roku, był jedną z największych gwiazd ogrodu. Doczekał się licznego potomstwa, a jego kartoteka oraz pamiątki są prezentowane na wystawie w Afrykarium.
Pussi – pierwsza gorylica ZOO Wrocław
Pussi przybyła do Wrocławia w 1897 roku jako jedna z pierwszych małp człekokształtnych w europejskich ogrodach zoologicznych. Przeżyła 11 lat, co było ewenementem na tle epoki. Jej historia zmieniła postrzeganie goryli przez pracowników i gości zoo.
Theodor – pierwszy słoń Wrocławia
Theodor pojawił się w zoo w 1873 roku dzięki zbiórce zorganizowanej przez mieszkańców miasta. Jego przyjazd był przełomowym momentem w historii ogrodu. Choć nie doczekał się nowoczesnej słoniarni, zapoczątkował obecność tych zwierząt w zoo, a po nim pojawiło się jeszcze 25 słoni.
ZOO Wrocław zaprasza do wspólnego świętowania, odkrywania historii i poznawania niezwykłych zwierząt, które przez lata były ambasadorami dzikiej przyrody i łączyły pokolenia zwiedzających.