Wybiorą najlepszych rolników i sołtysów. Już można zgłaszać kandydatów
Startują tegoroczne konkursy: "Rolnik z Lubelskiego", "Ekolubelskie" oraz "Nasz Sołtys". Mieszkańcy naszego regionu mogą już zgłaszać osiągających wysokie wskaźniki produkcji rolników, producentów produktów rolnictwa ekologicznego, a także wyróżniających się swoją działalnością sołtysów.
Po raz kolejny Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zorganizuje konkursy Rolnik z Lubelskiego, Ekolubelskie i Nasz Sołtys. Są one skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich i mają na celu promowanie rolnictwa oraz rolnictwa ekologicznego, a także budowanie postaw przedsiębiorczych i proekologicznych na terenach wiejskich. Działanie te wpisują się w założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Już wiadomo, że zasady pozostaną takie same, jak w poprzednich edycjach. Jeżeli chodzi o konkurs Rolnik z Lubelskiego mogą w nim brać udział rolnicy zajmujący się uprawą roślin i chowem zwierząt, którzy osiągają wysokie wskaźniki produkcji, wdrażają innowacyjne rozwiązania i umiejętnie korzystają z funduszy unijnych. Przewidziano cztery kategorie: produkcja zwierzęca, produkcja roślinna, ogrodnictwo i sadownictwo oraz producent-przetwórca.
Konkurs Ekolubelskie ma natomiast na celu podtrzymywanie kultury obszarów wiejskich, nauki w dziedzinie rolnictwa oraz działanie w kierunku kreowania pozytywnego wizerunku rolnictwa ekologicznego i lubelskiej wsi. Uczestnikami mogą być osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne na terenie województwa lubelskiego przez co najmniej 2 lata, wytwarzają produkty rolnictwa ekologicznego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego oraz posiadają aktualny certyfikat wydany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.
Plebiscyt Nasz Sołtys to z kolei okazja do wyróżnienia i uhonorowania wyjątkowych osób, które oddają się pracy na rzecz swoich małych ojczyzn. Wyłonieni zostaną w nim najbardziej aktywni liderzy społeczności lokalnej w województwie lubelskim, całość ma też zachęcać do zaangażowania w inicjatywy na rzecz rozwoju sołectw, a także podziękować za promowanie działalności na rzecz mieszkańców naszego regionu.
W procedurze konkursowej pod uwagę będą brane takie aspekty działalności sołtysów jak m.in.: wpływ podjętych zadań na integrację społeczności lokalnej, działalność społeczna i jej materialne rezultaty, np. poprawa infrastruktury komunalnej, wykorzystanie środków funduszu sołeckiego lub projekty inwestycyjne. Do tego dochodzą: współpraca z samorządem gminnym, dalsze plany związane z działalnością sołectwa a także aktywna reprezentacja gminy i swojego regionu oraz udział w konkursach obrazujących osiągnięcia.
Źródło: lublin112.pl