Zamość: Tragedia na przejeździe kolejowym. Nie żyje kierująca mazdą
Znane są szczegóły poniedziałkowego, tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Siedliska–Kolonia w gminie Zamość. W poniedziałek, około godziny 9:50, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zamościu otrzymał zgłoszenie o tragicznym wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca samochodem osobowym marki Mazda, z nieustalonych jeszcze przyczyn, wjechała na przejazd kolejowy w momencie, gdy nadjeżdżał pociąg relacji Lublin – Rawa Ruska.
Doszło do zderzenia, w wyniku którego samochód został przepchany po torach o kilkaset metrów. Kierująca pojazdem, 43-letnia mieszkanka gminy Zamość, poniosła śmierć na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń. W chwili zdarzenia w pociągu podróżowało 12 osób oraz załoga składu. Na szczęście nikt z pasażerów ani pracowników kolei nie odniósł obrażeń, nie była konieczna interwencja medyczna. Maszynista, 30-letni mężczyzna, został przebadany alkomatem – był trzeźwy.
Przejazd kolejowy, na którym doszło do wypadku, jest oznakowany pionowo – Krzyżem Świętego Andrzeja oraz znakiem "Stop", a także poziomo – linią zatrzymania oraz napisem "Stop" na nawierzchni jezdni.
Na miejscu tragicznego zdarzenia pracowali policjanci z Zamościa, prokurator, strażacy, służby kolejowe, biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych oraz przedstawiciele Komisji Badania Wypadków Kolejowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady, które pomogą ustalić dokładne okoliczności oraz przyczyny tego tragicznego wypadku.
W 2024 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce zginęło 51 osób, co stanowi wzrost o 12 ofiar w porównaniu z rokiem 2023. Łącznie odnotowano 177 wypadków na przejazdach, czyli o 13 mniej niż w poprzednim roku. Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce są w przeważającej większości wynikiem nieodpowiednich zachowań kierowców pojazdów. Statystyki wskazują, że aż 99% takich zdarzeń jest spowodowanych przez nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez użytkowników dróg.
Najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych to:
- Ignorowanie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej: Wielu kierowców lekceważy znak "Stop" oraz czerwone światło sygnalizatora, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na przejazdach .
- Omijanie zamkniętych lub zamykających się rogatek: Niektórzy kierowcy decydują się na ryzykowne manewry, omijając opuszczone lub opuszczające się zapory, co może skutkować kolizją z nadjeżdżającym pociągiem .
- Wjazd na przejazd bez możliwości kontynuacji jazdy: Wjeżdżanie na tory w sytuacji, gdy po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy, może prowadzić do utknięcia pojazdu na przejeździe .
Pośpiech i brawura: Nadmierna pewność siebie oraz chęć zaoszczędzenia czasu sprawiają, że kierowcy podejmują ryzykowne decyzje, nie zważając na potencjalne zagrożenia .