Endoproteza kolana już w Lublinie. Nowy system operacji w szpitalu
Nowa szansa dla pacjentów ortopedycznych
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie dołączył do grona placówek wykorzystujących najnowocześniejsze technologie w ortopedii. W dniach 16–18 czerwca przeprowadzono tu pierwsze operacje wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego z zastosowaniem zaawansowanego systemu nawigacji komputerowej Cori.
– Były to pierwsze operacje z użyciem tego rodzaju nawigacji w naszym szpitalu. Przygotowały nas do rutynowego stosowania systemu robotycznego w zabiegach protezoplastyki, szczególnie protezoplastyki stawów kolanowych – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jacek Gągała, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Ortopedii i Traumatologii USK nr 4 w Lublinie.
Wraz z prof. Gągałą zabiegi wykonali doświadczeni operatorzy: dr hab. n. med. Jaromir Jarecki, dr n. med. Grzegorz Glazer i lek. Albert Chemperek wraz z zespołami medyków Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii.
Dokładniejsze dopasowanie implantu = mniej powikłań
Zabieg ten to istotny krok w kierunku rutynowego stosowania chirurgii wspomaganej komputerowo w leczeniu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego.
– Nawigacja daje nam możliwość odtworzenia dokładniejszej geometrii protezowanego stawu, co jest ważne zwłaszcza w przypadku ciężkich, złożonych deformacji. Skutkiem jej zastosowania może być też krótsza rehabilitacja pacjentów i ich szybszy powrót do sprawności – tłumaczy prof. Gągała.
System Cori to nowoczesna technologia chirurgii wspomaganej komputerowo. Dzięki śródoperacyjnej wizualizacji 3D umożliwia chirurgowi bardzo precyzyjne zaplanowanie i przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki. W czasie rzeczywistym ortopeda może dopasować i ustawić implant zgodnie z indywidualną anatomią pacjenta.
Wśród kluczowych korzyści zastosowania nawigacji komputerowej Cori specjaliści wymieniają:
- dokładniejsze odwzorowanie geometrii stawu,
- większą trwałość endoprotezy,
- zmniejszenie ryzyka powikłań pooperacyjnych,
- szybszą rekonwalescencję i powrót do sprawności.
Wykonanie zabiegów z użyciem systemu Cori było możliwe dzięki wypożyczeniu aparatury przez firmę Smith and Nephew – jednego z liderów w zakresie innowacyjnych rozwiązań ortopedycznych na świecie.