1 maja we Francji: Święto Pracy i konwalii
1 maja to dzień, w którym obchodzimy Święto Pracy, a we Francji również sięgającą kilku stuleci tradycję obdarowywania się gałązkami konwalii. Sprzedaż uliczna tych kwiatów jest tego dnia dozwolona, co pozwala na kontynuowanie tej tradycji. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby uniknąć mandatu.
We Francji tradycja nakazuje 1 maja obdarowywać się konwaliami, które są symbolem miłości i szczęścia. Historia tego zwyczaju sięga starożytnych Greków i Celtów, gdzie konwalie były symbolem nadejścia wiosny.
Inne źródło tej tradycji bierze początek w okresie renesansu. 1 maja 1560 roku Karol IX podczas podróży po Drôme miał otrzymać w prezencie gałązkę konwalii i urzeczony tym gestem postanowił, że od tego momentu będzie co roku na wiosnę obdarowywał nimi damy dworu. Tym samym zapoczątkował tę tradycję.
Konwalia jest symbolem wiosennego odrodzenia, a także nadziei. Ten kwiat, później związany z Dniem Republikanów w czasach rewolucji, oficjalnie stał się symbolem 1 maja dopiero na początku XX wieku, najpierw w Paryżu, a od drugiej połowy XX wieku w całej Francji. Od 1907 roku robotnicy zaczęli nosić konwalie w butonierkach podczas pochodów pierwszomajowych właśnie jako symbol tej nadziei na lepsze.
Regionem wyspecjalizowanym w uprawie szklarniowej konwalii są okolice Nantes (zachodnia Francja). Zbiory tych wyjątkowej jakości kwiatów rozpoczynają się od 20 kwietnia. W 2023 roku Francuzi wydali 19,6 miliona euro na gałązki konwalii.
Uliczna sprzedaż konwalii we Francji rozpoczęła się w 1936 roku. Obecnie pierwszomajowe konwalie stały się nieodłącznym elementem tego dnia. Ze względu na tę wieloletnią tradycję, prawo wyjątkowo zezwala na ich sprzedaż bez specjalnego zezwolenia. Niektóre gminy czasami wymagają od sprzedawców bezpłatnego zezwolenia na sprzedaż. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić w urzędzie miasta, czy jest ono konieczne.
Sprzedaż uliczna jest ograniczona do dziko rosnących konwalii. Od osób zbierających te kwiaty w lesie wymagane jest, by nie zbierać ich w zbyt dużych ilościach. Za zbyt duży zbiór grozi kara.
Kwiaty należy sprzedawać na zaimprowizowanych straganach, pod warunkiem zachowania dystansu minimum 40 metrów od najbliższej kwiaciarni lub sklepu oferującego konwalie.
Konwalie proponowane w sprzedaży ulicznej nie mogą mieć korzeni, nie powinny być łączone w bukiecik z innymi kwiatami ani pakowane w folię czy wazonik.
W przypadku nieprzestrzegania tych zasad sprzedawcy mogą zostać ukarani karą w wysokości 300 euro. W najgorszych przypadkach kary te mogą sięgać nawet sześciu miesięcy więzienia i grzywny w wysokości 3750 euro.