800 operacji przy użyciu robota da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie
W Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej w Szpitalu przy al. Kraśnickiej podczas 800. operacji przeprowadzono histerektomię radykalną, czyli usunięcie macicy.
Prof. Andrzej Nowakowski jest kierownikiem Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Pracuje także w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Jest jednym z kilku lekarzy, którzy nie tylko posiadają uprawnienia do wykonywania operacji robotycznych, ale mają również status proktorów, czyli specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie, dzięki tak dużej liczbie przeprowadzonych operacji, dołączył do grona najbardziej doświadczonych ośrodków w Polsce, w których wykorzystuje się system robotyczny da Vinci.
Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Operacje w tym lubelskim szpitalu wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii.
Od pierwszej operacji chirurgicznej w asyście robota da Vinci w Szpitalu przy al. Kraśnickiej w kwietniu miną 3 lata. Od tego czasu Pracownia Robotyki Operacyjnej przekształciła się w Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej, w którym prowadzona jest również działalność dydaktyczna. Zespoły chirurgiczne ze szpitali w całej Polsce zdobywają w Lublinie doświadczenie pod okiem najlepszych specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w operatywie robotycznej i którzy jednocześnie są mentorami dla przyszłej, szkolącej się kadry.
Galeria zdjęć
(Źródło: UMWL)