Orlen wyemitował zielone euroobligacje. Większość objęli zagraniczni inwestorzy
W tym artykule:
"To dowód zaufania ze strony międzynarodowych inwestorów"
- Sukces emisji zielonych euroobligacji Orlen to dowód zaufania ze strony międzynarodowych inwestorów do naszych planów rozwoju przedstawionych w strategii koncernu. Transformacja energetyczna i budowa wartości Grupy Orlen do 2035 roku wymaga inwestycji w wysokości ponad 30 mld zł rocznie. Dlatego tak ważnym elementem naszych działań jest zabezpieczenie stabilnego finansowania tego rozwoju - powiedział prezes Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie.
Jak dodał, najnowsza emisja obligacji pozwoliła nam pozyskać długoterminowe finansowanie na wymagającym rynku europejskim, co dodatkowo potwierdza przekonanie inwestorów o solidnej i bezpiecznej sytuacji finansowej firmy.
- Pozyskane środki przeznaczymy m.in. na rozwój odnawialnych źródeł energii oraz rozbudowę infrastruktury zeroemisyjnego transportu drogowego - wskazał Ireneusz Fąfara.
Zielone euroobligacje w szczegółach
Oferta obligacji o wartości 600 mln euro ma stałe oprocentowanie na poziomie 3,625 proc. rocznie. Są to obligacje z siedmioletnim terminem wykupu przypadającym na 2 lipca 2032 r.
Emisja miała międzynarodowy charakter i w większości została objęta przez zagranicznych inwestorów, z czego ponad 60 proc. to inwestorzy o profilu ESG, czyli wymagający od emitenta spełniania określonych kryteriów związanych ze zrównoważonym rozwojem.
- Zgodnie ze strategią do 2035 roku, Orlen przeznaczy na inwestycje 350-380 mld zł w perspektywie dekady, z czego 40 proc. będą stanowiły projekty z segmentu Energy. Najważniejsze obejmują inwestycje w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych energii i gazu, dalszy rozwój OZE, budowę magazynów energii, bloków parowo-gazowych, czy małych reaktorów modułowych. To inwestycje, które wesprą transformację energetyczną Polski i zapewnią bezpieczną, zeroemisyjną energię. Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie efektywnych i długoterminowych źródeł ich finansowania. Emisja zielonych obligacji to kolejny ważny krok, który pomoże nam w realizacji ambitnych planów strategicznych - powiedziała wiceprezes ds. finansowych Magdalena Bartoś, cytowana w komunikacie.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Wchodzi w skład indeksu WIG20. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 49,9 proc. akcji.