Organizacje pozarządowe działające w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego mogą wziąć udział w otwartym konkursie ofert "Lubelskie dla pszczelarzy". W czwartek wicemarszałek Marek Wojciechowski zapowiedział drugą edycję konkursu, na którą Samorząd Województwa Lubelskiego zarezerwował 1 mln zł. Oferty można składać do 12 marca br.
We wtorek Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia drugiej edycji otwartego konkursu ofert skierowanego do organizacji pozarządowych działających w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Celem konkursu "Lubelskie dla pszczelarzy" jest wyłonienie wykonawców, którzy w sposób profesjonalny dokonają zakupu węzy pszczelej i rozprowadzą ją wśród pszczelarzy posiadających zarejestrowane na terenie województwa lubelskiego pasieki.
Jak wyjaśnia wicemarszałek Marek Wojciechowski, jest to odpowiedź na rozmowy z pszczelarzami i potrzeby, które zgłaszali. W tej edycji konkursu pula środków dla lubelskich pszczelarzy została zwiększona dwukrotnie. Jest to bardzo ważne, gdyż patrząc na szereg danych, ten region zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi np. o produkcję miodu czy też liczbę rodzin pszczelich. Na Lubelszczyźnie jest ich 300 tysięcy, a miodu powstaje 4 tys. ton rocznie.
Węza pszczela jest unikalnym dla pszczół szablonem z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, który pomaga pszczołom łatwiej odbudować komórki pszczele i zapewnić czystość w ulu. Wymiana plastrów gniazdowych pozwala na znaczne ograniczenie nagromadzania się patogenów, wzmacnia prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej, a także zwiększa jakość pszczół.
Wymogiem pozyskania dotacji jest deklaracja zakupu węzy pszczelej odpowiedniej jakości, z dołączonymi wynikami badań laboratoryjnych każdej partii węzy wytworzonej w jednym procesie technologicznym: na obecność przetrwalników zgnilca amerykańskiego oraz pod kątem zafałszowań obcymi substancjami, takimi jak parafina i stearyna.
W ubiegłym roku w ramach konkursu zakupiono ponad 8 ton węzy, która trafiła do ok. 4,7 tys. lubelskich pszczelarzy.