Grzyby już są! Koniec lipca przynosi pierwsze zbiory
Sezon grzybowy powoli rusza
Media społecznościowe zalewają zdjęcia pierwszych tegorocznych zbiorów. Grzybiarze chwalą się zdjęciami dorodnych prawdziwków, kurek, zajączków czy maślaków. Lipcowe opady i stosunkowo ciepłe noce sprzyjają rozwojowi grzybni. Jeśli prognozy się sprawdzą i w najbliższych dniach utrzyma się podobna pogoda, możemy spodziewać się prawdziwego grzybowego boomu na początku sierpnia.
Zdjęcia pierwszych grzybów nadesłane przez czytelników, a także udostępnione w mediach społecznościowych. Pochodzą z woj. podlaskiego, ale nie tylko:
gdzie na grzyby - mapa
Apel Lasów Państwowych
W związku z wysypem grzybów Lasy Państwowe wydały komunikat, w którym przypominają o podstawowych zasadach.
"Grzybobranie może być świetną przygodą – pod warunkiem, że towarzyszy jej odpowiedzialność i troska o otaczającą przyrodę" - możemy przeczytać w komunikacie.
O czym należy pamiętać podczas grzybobrania?
Zbierając grzyby, zawsze należy pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo i udany zbiór:
- Zbieraj tylko grzyby, które znasz - Te, do których nie masz pewności - zostaw. Niektóre trujące gatunki wyglądają niemal identycznie jak jadalne. Nie ryzykuj zdrowiem.
- Nie wyrywaj grzybów z grzybnią
- Nie niszcz niejadalnych grzybów - Choć nie trafiają na talerz, pełnią ważną rolę w ekosystemie. Rozkładają materię organiczną i są pokarmem dla wielu organizmów.
- Szanuj przyrodę - Nie hałasuj, nie niszcz roślin, nie płosz zwierząt. Zabieraj śmieci ze sobą. Zostaw las tak czysty, jak go zastałeś.
Co zrobić, aby się nie zgubić w lesie?
Niestety zdarzają się przypadki zagubienia w lesie. Ludzie pochłonięci zbieraniem darów lasu, tracą orientację i nie wiedzą, jak wrócić do domu, samochodu, czy w umówione miejsce. W takich przypadkach bardzo pomocny jest telefon komórkowy. Ważne, aby był naładowany. Kilka zasad, o których przypominają policjanci:
- zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy. Kiedy stracisz orientację w terenie i zgubisz się, wówczas łatwo wezwiesz pomoc,
- zanim wyruszysz do lasu, zapisz tzw. pinezkę z miejsca początkowego, żeby później kierowany nawigacją GPS, łatwo było wrócić w to samo miejsce,
- zabierz ze sobą jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do temperatury i warunków pogodowych,
- nie pozwól, aby dzieci oraz osoby starsze same wybierały się na grzybobranie,
- zawsze staraj się poruszać w określonym, tym samym kierunku,
- kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, zapamiętuj charakterystyczne elementy, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną,
- jeśli masz słabą orientacje w terenie lub nie znasz lasu, nie wybieraj się sam,
- nie wybieraj się na grzyby po zmierzchu, informuj rodzinę, kiedy zamierzasz wrócić i dokąd się wybierasz,
- jeśli się zgubisz, staraj się dotrzeć do najbliższej drogi,
- jadąc samochodem na grzyby, zostaw pojazd w miejscach wyznaczonych, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.