Nielegalne poszukiwania skarbów zakończone interwencją policji
Funkcjonariusze z Bydgoszczy uzyskali informację o mężczyźnie, który mógł nielegalnie pozyskiwać zabytkowe przedmioty archeologiczne. Przypominamy, że poszukiwanie tego typu artefaktów przy użyciu urządzeń elektronicznych bez wymaganego zezwolenia jest w Polsce zabronione i podlega karze.
W minionym tygodniu, w wyniku współpracy z policjantami z Chełmna, kryminalni przeprowadzili przeszukanie mieszkania 46-letniego mężczyzny. Rezultat ich działań okazał się zaskakujący. Mężczyzna zgromadził pokaźną kolekcję zabytkowych przedmiotów, które zostały zabezpieczone i trafiły do policyjnego magazynu dowodów rzeczowych.
Wśród zabezpieczonych znalezisk znalazły się między innymi: zoomorficzna figurka z brązu w kształcie konika datowana na wczesną epokę żelaza, zapinki i inne metalowe zabytki z okresu wpływów rzymskich, a także brązowe przedmioty takie jak naszyjnik obręczowy, nagolennik i siekierka. Oprócz tego policjanci zabezpieczyli detektor metali, różnego rodzaju dewocjonalia, guziki, monety, groty strzał, fragmenty sprzączek odzieży oraz okucia.
Teraz zabezpieczone przedmioty zostaną przekazane biegłemu, którego zadaniem będzie szczegółowe określenie ich rodzaju oraz ustalenie, czy posiadają wartość zabytkową. Po przesłuchaniu mężczyzna został zwolniony.
Postępowanie prowadzone przez policjantów z Chełmna ma na celu wyjaśnienie, czy doszło do naruszenia przepisów Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli potwierdzi się, że mężczyzna działał nielegalnie, odnalezione przedmioty staną się własnością Skarbu Państwa, a znalazca poniesie konsekwencje prawne swojego postępowania. Kluczowe będzie również ustalenie dokładnego miejsca odkrycia zabytków oraz zweryfikowanie, czy teren ten jest stanowiskiem archeologicznym objętym szczególną ochroną.
Policjanci przypominają, że pasja poszukiwania skarbów musi iść w parze z poszanowaniem prawa i dziedzictwa kulturowego. Nielegalne działania w tej sferze mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.