Odkrycie w Ciecierzynie. Powstaje tam droga S19
Z początkiem 2025 roku ruszyły prace budowlane związane z budową odcinka drogi ekspresowej S19 Lublin–Lubartów. Nowa trasa ma połączyć węzeł "Lubartów Północ" (wraz z węzłem) z węzłem Lublin–Rudnik (bez węzła). Inwestycja obejmuje nie tylko budowę samej drogi, ale również szereg prac przygotowawczych, w tym badania archeologiczne.
W ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy etap tych badań, który dotyczył kopca w miejscowości Ciecierzyn, gmina Niemce. Kopiec ten, znajdujący się w granicach pasa drogowego nowobudowanej ekspresówki, był miejscem, na którym niegdyś posadowiona była kapliczka. Kierownikiem badań był mgr Sylwester Bochyński.
Obiekt zlokalizowany w obrębie stanowiska archeologicznego nr AZP 76-82/27-7, zarejestrowanego w wyniku kwerendy źródeł kartograficznych i informacji uzyskanych od mieszkańców Ciecierzyna, ma długą historię. Wspomniane miejsce istniało już co najmniej od przełomu XVIII i XIX wieku, a na mapie Zachodniej Galicji autorstwa A. Mayera von Heldensfelda z lat 1801-1804 widnieje ono zaznaczone jako punkt oznaczony krzyżem, po wschodniej stronie drogi prowadzącej z Lublina do Lubartowa.
Współczesne badania ujawniły, że w tym rejonie znajdowała się kapliczka, a według relacji okolicznych mieszkańców, w jej okolicy odkrywane były ludzkie kości, co sugerowało obecność niezidentyfikowanej dotąd mogiły. Przeprowadzone sondażowe badania wykazały dwa obiekty ziemne. Choć w trakcie badań nie natrafiono na kości ludzkie, jeden z obiektów okazał się być jamą zasobową z okresu neolitu, związana z kulturą pucharów lejkowatych.
Owalny zarys tego obiektu, odkryty w pobliżu kapliczki, charakteryzował się kształtem zbliżonym do trapezu. Jego dno było wzmocnione przepaloną gliną, co wskazuje na funkcję magazynową tej struktury, prawdopodobnie służyła jako „piwniczka” do przechowywania płodów rolnych i pożywienia. W trakcie eksploracji wydobyto kamienne narzędzia, takie jak rozcieracze oraz kamień żarnowy, które jednoznacznie wskazują na działalność rolniczą. Wiek odkrytego obiektu datuje się na okres 3900–2800 p.n.e., co wiąże go z kulturą pucharów lejkowatych, do której należą również podobne obiekty odkryte w 2010 roku w Pliszczynie.
Badania archeologiczne w Ciecierzynie będą kontynuowane, a ich wyniki mogą dostarczyć nowych informacji na temat historii tych okolic.