Kraków: Muzyczna podróż przez różne gatunki i stylistyki. Odkrywka 2025 – letni cykl bezpłatnych koncertów
Cykl zainauguruje koncert zespołu Native, który wystąpi 4 lipca o godz. 20. To sześcioosobowy skład zakochany w funkowych brzmieniach lat 70., tworzący głównie instrumentalne kompozycje inspirowane jazzem i filmowym klimatem blaxploitation. Zespół, który zdobył uznanie podczas zeszłorocznej edycji Odkrywki, ma na koncie liczne koncerty w Polsce i krajach ościennych.
Tydzień później, 11 lipca, na scenie pojawią się dwa krakowskie zespoły – FUZ oraz Anima Umbra. FUZ to grupa muzyków zafascynowanych rock ‘n rollem, którzy zbudowali własne studio z materiałów z odzysku. Ich muzyka łączy wpływy The Doors, The Beatles, Rolling Stones i nowoczesnych brzmień z takich projektów jak King Krule czy King Gizzard & the Lizard Wizard. Anima Umbra gra muzykę z pogranicza metalu alternatywnego, art rocka i gotyku. Mocne gitarowe riffy, ekspresyjny kobiecy wokal i egzystencjalne teksty tworzą poruszający i pełen napięcia muzyczny przekaz.
18 lipca zagrają Tak Żem Czuł oraz Maciej Sikora Project. Pierwszy zespół to formacja zainspirowana bluesem i rockiem, dla której koncert w ramach Odkrywki będzie ważnym debiutem scenicznym. Maciej Sikora Project to z kolei projekt muzyczny multiinstrumentalisty, kompozytora i producenta, który w swoich kompozycjach łączy subtelność ballady z energią funku, popu, rocka i jazzu.
25 lipca na scenie pojawią się: Stan Chaplin oraz I Torpedoni. Stan Chaplin to krakowski zespół grający funk rocka z psychodelicznym zacięciem, który z powodzeniem występował na festiwalach i supportował znane zespoły, takie jak Kult czy Luxtorpeda. I Torpedoni to międzynarodowy kolektyw powstały w Rzymie, obecnie działający w Krakowie. Ich muzyka to żywiołowa mieszanka włoskiej tarantelli, punku, opery, ska, funku i folku, a każdy koncert to pełne ekspresji widowisko.
1 sierpnia wystąpią Moon Valley oraz Triple M. Moon Valley to zespół rockowy grający własne utwory inspirowane pop-rockiem i grunge'm, który zdobył pierwszą nagrodę w II edycji Skała Rock Festival. Triple M to trio instrumentalistów znanych z krakowskiej sceny niezależnej – muzyczne freaki, które nie boją się improwizacji i przekraczania gatunkowych granic. W ich składzie są muzycy związani m.in. z zespołami Fraktale, Fren i WU-HAE.
8 sierpnia scenę przejmą kobiety, czyli duet Miód oraz projekt solowy Namena Lala. Miód tworzą Aleksandra Luberda i Alicja Stępniak – śpiewają przy akompaniamencie gitary i ukulele, czerpiąc z folku, bluesa i piosenki poetyckiej. Namena Lala, czyli Natalia Orkisz, to jeden głos i jeden looper, a zarazem pełne spektrum dźwięków – od apokaliptycznych kołysanek po drapieżne bossa novy. Jej teksty powstają z notatek pisanych nocą – szczere, intensywne, pełne światła i mroku.
15 sierpnia wystąpią dwie artystki – Gabriela Salem i Dominika Kocur. Gabriela łączy melodyjny wokal z alternatywnym brzmieniem, tworząc utwory o silnym ładunku emocjonalnym i narracyjnym, a Dominika komponuje prosto i szczerze, bez zbędnych ozdobników – jej teksty poruszają tematy współczesności, emocji i codzienności. Śpiewa po polsku, rosyjsku i ukraińsku, akompaniując sobie na gitarze lub ukulele.
Cykl zakończy się 22 sierpnia koncertem zespołów Wilgoć i Gypsurge. Wilgoć to kobieca formacja z Krakowa, której twórczość łączy rock, reggae i autorskie teksty będące głosem kobiecej ekspresji. To muzyka niosąca przesłanie, otwierająca na emocje i dająca siłę. Gypsurge to międzynarodowy skład, w którym spotykają się muzycy z USA, Węgier, Słowacji, Turcji i Polski. Grają wyłącznie autorski materiał, łącząc elementy grunge’u, gypsy punku, jazzu, folku i klasycznego rocka w pełnej pasji fuzji dźwięków.
Nie będzie to jednak koniec muzycznych emocji, gdyż 29 sierpnia odbędzie się wielki finał cyklu Odkrywka. Kto na nim zagra, wciąż pozostaje niespodzianką.