Mała Armia Janosika koncertowała w Malborku. Przyciągnęła tylu fanów, że zapełniła się prawie cała widownia przy Parkowej
Góralskie rytmy przy malborskim zamku
Mała Armia Janosika istnieje stosunkowo krótko, bo 10 lat, ale przez ten czas zyskała renomę. Skrzypek Damian Pałasz postanowił stworzyć zespół, jakiego wcześniej świat nie widział. Dziś liczy on już ponad 300 artystów – dzieci, młodzieży i dorosłych z południowej części Polski.
Popularność sprawia, że nie jest łatwo sprowadzić Małą Armię Janosika. Głównym organizatorem koncertu, który odbył się w piątkowy wieczór (20 czerwca) na wałach von Plauena w ramach Malborskich Obchodów Nocy Świętojańskiej, była parafia św. Jana Chrzciciela prowadzona przez księży orionistów. Ks. proboszcz Robert Branicki zdradził ze sceny, że długo czynił starania - około pięciu lat - ale w końcu udało się zrealizować marzenie o występie tego zespołu w Malborku.
Choć jak na malborskie warunki bilety nie były najtańsze (130 zł, 140 zł i 150 zł), to widownia miejska przy ul. Parkowej, która jest w stanie pomieścić ok. 2800 osób, zapełniła się prawie w całości, włącznie ze skrajnymi sektorami, na których komfort oglądania koncertów przecież nie jest za duży (ale w pewnym stopniu rekompensowały to telebimy). To tylko potwierdziło, że sława Małej Armii Janosika dotarła do Malborka, powiatu i w ogóle regionu, bo na widowni zasiedli również słuchacze spoza powiatu malborskiego. Bilety były rozprowadzane także m.in. przez parafie w innych powiatach.
Podczas koncertu publiczność usłyszała polskie utwory patriotyczne, ludowe, nie zabrakło też głównego motywu z serialu "Janosik". W program występu zostały wplecione wypowiedzi Jana Pawła II.
Malborskie Obchody Nocy Świętojańskiej. Co jeszcze w programie?
Występ Małej Armii Janosika był największą atrakcją trzydniowych Malborskich Obchodów Nocy Świętojańskiej, których organizatorami są: parafia św. Jana Chrzciciela, Muzeum Zamkowe w Malborku, miasto Malbork, powiat malborski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Sklepy Cynamonowe. Piątek był pierwszym dniem. Poniżej przypominamy program na sobotę i niedzielę.
21 czerwca (sobota):
- 10.00–20.00 – Jarmark św. Jana – regionalne produkty, rękodzieło, tradycyjne potrawy - tereny zamkowe nad Nogatem;
- 10.00–20.00 – II Festiwal Kulinarny Skarby Regionu – edycja „Smaki lata” – tereny zamkowe nad Nogatem;
- 11.00–13.00 – plecenie wianków z konkursem o nagrodę dyrektora Muzeum Zamkowego – namiot na Jarmarku św. Jana;
- 15.00 – parada jachtów na rzece Nogat – bulwar nad Nogatem;
- 21.00 – nocna gra terenowa – start przy Sklepach Cynamonowych, a meta przy amfiteatrze w Parku Miejskim;
- 22.00 – nocne zwiedzanie kościoła św. Jana i prezentacja iluminacji (wymagane zapisy pod nr. tel. 55 272 01 65 wew. 207);
- 23.00 – amfiteatr w Parku Miejskim - zakończenie dnia i gry terenowej przy ognisku połączonym z koncertem zespołu Amber Chant. Organizatorzy zadbają o ogień, klimat i muzykę, natomiast zachęcają uczestnik, aby zabrali z sobą własny prowiant.
22 czerwca (niedziela):
- 10.00–16.00 – Jarmark św. Jana – tereny zamkowe nad Nogatem;
- 12.00 – uroczysta msza święta odpustowa – kościół św. Jana;
- 16.00 – IX Bieg oraz Marsz Nordic Walking Wałami von Plauena na terenach zamkowych.