Spływy kajakowe w Wielkopolsce to super sprawa! Sprawdź, gdzie wypożyczyć kajaki, poznaj też kilka pierwszych miejsc na wycieczki w regionie
W tym artykule:
Wielkopolska poleca się na wycieczki kajakiem
Województwo wielkopolskie, to taki region, gdzie wolny czas można spędzić w bardzo rozmaity sposób. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ci, którzy lubią wypoczywać aktywniej, korzystają między innymi z wodnych walorów Wielkopolski i w wolnym czasie stawiają na wycieczki kajakiem.
Miejsc, gdzie można popływać kajakiem, jest bardzo dużo. Są to zarówno szlaki na wodach płynących, czyli rzekach, jak i na wodach stojących na licznych wielkopolskich jeziorach.
Wybierając się na wycieczkę z wiosłem w ręku, warto też pamiętać, że możemy tak zaplanować postoje, aby poznać też region wokół miejsc, gdzie przepływamy.
Co każdy kajakarz wiedzieć powinien? Kajak
Żeby rozpocząć przygodę z wycieczkami kajakiem warto mieć... kajak! Tu z pomocą przyjdą liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jest ich w Wielkopolsce kilkadziesiąt, a więc jest w czym wybierać.
Wybierając się na wycieczkę kajakową, warto również wiedzieć o tym, że kajaki różnią się od siebie. Po pierwsze rozróżniamy "jedynki" czyli kajaki jednoosobowe, oraz kajaki wieloosobowe, gdzie płynąć może dwie, a nawet trzy osoby. Najpopularniejsze jeśli chodzi o turystyczne aspekty, są jednak "jedynki" i "dwójki".
Kajaki różnią się od siebie również pod względem ich konstrukcji. Mamy kajaki składane, sztywne i dmuchane. Oprócz tego wyróżnia się kajaki turystyczne, morskie, czy takie do sportów wyczynowych. Wybierając się na wycieczkę najlepiej postawić na kajak turystyczny, który jest najbardziej dostępny, najbardziej stabilny i najbardziej uniwersalny. Sprawdzi się zarówno na rzece jak i na jeziorze.
Zobacz też:
Wiosła
Tu podobnie, jak w przypadku kajaków wybór jest spory. Najbardziej popularną wersją są jednak wiosła aluminiowe z piórem z tworzywa sztucznego. I takie właśnie najczęściej otrzymamy, wypożyczając kajak. Jako ciekawostkę dodamy, że zdarzają się także wiosła drewniane, są one jednak ciężkie, oraz wiosła z włókna szklanego lub węglowego, które z kolei są bardzo lekkie, przez co wiosłując, mniej się męczymy.
Odzież
Jak się ubrać? Najlepiej wygodnie. Trzeba jednak pamiętać, żeby zabrać ze sobą buty, które nadają się do chodzenia w wodze, nakrycie głowy oraz kamizelkę asekuracyjną (często wypożyczana razem z kajakiem, warto się jednak upewnić), która zadba o nasze bezpieczeństwo.
Jeśli wybieramy się na wycieczkę w piękny słoneczny dzień, gdzie słońce jest wysoko na niebie i nie ma żadnego cienia, warto również pamiętać, aby nie dać się "spalić". Na wodzie słońce operuje zupełnie inaczej i ani nie mrugniemy okiem, kiedy nasza skóra się opali, a nawet spali. Warto więc mieć pod ręką coś, co można zarzucić na ramiona i nogi. Przydadzą się też kremy z filtrem.
Pamiętajcie też, że pogoda może się zmienić, warto więc mieć też kurtkę przeciwdeszczową.
Torba nieprzemakalna
Wybierając się na wodę, warto swoje rzeczy zapakować w torbę nieprzemakalną. Jeśli jej nie mamy, możemy z powodzeniem włożyć rzeczy do szczelnego worka, który sprawi, że nasze rzeczy pozostaną suche. Zabierając ze sobą telefon i inny sprzęt, który sam z siebie nie jest wodoodporny, również warto pamiętać o zabezpieczeniu dla tych rzeczy. Wodoodporne etui na telefon, które pozwoli nam go zawiesić na przykład na szyi to koszt kilku złotych, a sprawi, że nasze "centrum kontaktu ze wszechświatem" pozostanie suche i bezpieczne. Nie zapomnijcie tylko o naładowaniu go.
Gdzie się wybrać na wycieczkę kajakiem w Wielkopolsce?
Wycieczki kajakiem warto dobrze zaplanować. Po pierwsze dobrze mierzyć siły na zamiary. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę, warto postawić na jeziora, gdzie woda jest spokojna i mniej rzeczy może nas zaskoczyć. Na jeziorach problemem może być m.in. silny wiatr. Warto zatem pamiętać o rozsądku wsiadając do kajaka.
Zobacz też:
Jakie jeziora w Wielkopolsce wybrać na wyprawę kajakiem? Jest ich tyle, że się trudno zdecydować! Warto jednak wziąć pod uwagę między innymi te:
- jezioro Powidzkie - w sezonie letnim Wielkopolanie bardzo chętnie wypoczywają na d tymi właśnie jeziorami, korzystając tak z uroków wody, jak i pięknej okolicy. W 2023 roku okrzyknięto je najczystszym jeziorem w Polsce.
- jezioro Gopło - to jezioro położone jest częściowo w Wielkopolsce, a częściowo w Kujawsko-Pomorskim. Znajdziecie tu liczne zatoczki, wyspy i wysepki. Warto dodać, że jezioro to całkiem nieźle zakorzenione jest w polskiej historii i legendach, jak choćby tej o Popielu.
- jeziora Krainy Stu Jezior - mówa oczywiście o okolicach Sierakowa i Międzychodu, które uchodzą za prawdziwy raj dla amatorów kajakarstwa i nie tylko. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Piękne krajobrazy, zwierzęta, obcowanie z przyrodą.
- jezioro Dominickie - przez to jezioro przebiega szlak Konwaliowy uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Taka rekomendacja, chyba nie pozostawia wątpliwości, że warto rozważyć odwiedziny właśnie tu.
Wyprawy wielkopolskimi jeziorami mogą dać dużo frajdy, bez względu na to, czy wypływamy w mniejszym rodzinnym gronie, czy też bierzemy udział w większym spływie kajakowym.
Zobacz też:
Rzeki Wielkopolski również polecają się kajakarzom, a jak wiadomo, rzek większych i mniejszych w regionie nie brakuje. Jedne są spokojne i leniwe, inne wartkie i wymagające nieco umiejętności. Oto kilka propozycji:
- Warta - wielkopolska królowa rzek, która jest częścią Wielkiej Pętli Wielkopolski, czyli najdłuższego szlaku wodnego w Polsce. Sama Wielka Pętla składa się z Warty, Noteci oraz sieci kanałów i jezior. Dla wytrwałych spływ Wielką Pętlą Wielkopolski, która trwa kilka tygodni, to przygoda jakich mało. Warto jednak zanim zaplanuje się przepłynięcie całości, zacząć od mniejszych odcinków, jak chociażby Śrem-Jaszkowo-Radzewice-Rogalinek-Puszczykowo-Poznań, albo Nowe Miasto-Gogolewo-Śrem, lub Sieraków-Chorzępowo-Międzychód, czy Konin-Pyzdry.
- Rurzyca - to piękna i czysta woda oraz trasa dla początkujących. Po Rurzycy biegnie bardzo popularny wśród amatorów wioseł i dobrze utrzymany szlak wodny im. Jana Pawła II. Spływ Rurzycą do doskonały pomysł na jednodniowy wypad.
- Wełna - kolejna rzeka, którą warto wziąć pod uwagę, chcąc wybrać się na spływ kajakowy. Tu poziom trudności jest nieco wyższy niż na Rurzycy, w końcu zdarza się, że Wełna nazywana jest górską rzeką Wielkopolski. Jako ciekawostkę zdradzimy wam, że odcinkiem najbardziej "zatłoczonym", na Wełnie jest odcinek od Wągrowca do Obornik. Wełna w całości to spływ tygodniowy spływ, ale jeśli szukacie czegoś ciekawego na weekend, to Wełna również się poleca.
- Drawa - bardziej wymagająca niż Wełna i do tego podzielona na dwie części ze względu na wyłączenie fragmentu rzeki przebiegającej przez poligon wojskowy. Decydując się zatem na wyprawę Drawą, warto wziąć ten fakt pod uwagę. Warto również wziąć pod uwagę, że nurt rzeki zmienia się od spokojnego do wartkiego, rzeka zatem dla bardziej doświadczonych kajakarzy.
Wymienione jeziora i rzeki to zaledwie niewielki fragment tego, gdzie w Wielkopolsce można wybrać się kajakiem. Wciąż, jeszcze pozostają liczne miejsca idealne na rozpoczęcie przygody z kajakami. Wśród nich są m.in.:
- rzeka Wieprz,
- dolina Baryczy,
- rzeka Prosna,
- rzeka Lutynia,
- rzeka Gwda,
- rzeka Obra,
- rzeka Dobrzyca,
- jezioro Przemęckie,
- jezioro Grzymisławskie,
- jezioro Radomierskie,
- jezioro Cichowo.
- podzielimy też Wielką Pętle Wielkopolski na mniejsze fragmenty i wam o nich opowiemy.
Jak widzicie, Wielkopolska stworzona jest do wypoczynku nad wodą. Kuszą nie tylko rzeki, ale i jeziora oraz ich przepiękne zielone otoczenie. Wkrótce podzielimy się z wami szczegółowymi podpowiedziami:
- gdzie dokładnie się wybrać kajakiem w Wielkopolsce,
- jakimi szlakami wodnymi może pochwalić się Wielkopolska,
- czy wybrane dany odcinek rzeki lub jezioro jest z tych "łatwych", czy jednak wymaga pewnych umiejętności",
- co zobaczyć podczas spływu - nie tylko z wody, ale i podczas przystanku
- i wiele więcej!