Sąd Rejonowy w Słupsku ujawnił swoje tajemnice. Rzesze mieszkańców przyszły je zobaczyć [ZDJĘCIA]
To był strzał w dziesiątkę!. Sąd Rejonowy w Słupsku włączył się w Europejską Noc Muzeów, organizując Noc Otwartych Sądów. To pierwszy raz w historii tej instytucji. Z tej okazji skorzystały setki słupszczan, w tym wiele dzieci i ludzi młodych.
W ramach tego wydarzenia można było zwiedzić budynek sądu, w tym Biuro Obsługi Interesanta, czytelnię akt, sale rozpraw, pokój zatrzymań osób aresztowanych, gabinet sędziego. Można było ubrać togę sędziego i zasiąść w jego fotelu.
Prawnicy, sędziowie tłumaczyli uczestnikom wydarzenia zawiłości procesowe i jak przebiega rozprawa sądowa. Zainteresowani mogli prześledzić drogę pisma procesowego od jego wpływu do sądu do momentu zakończenia postępowania.
W jednej z sal sądowych można było obejrzeć film o historii wykonywania kary śmierci z perspektywy słupskich spraw karnych. Film powstał dzięki Europe Direct w Słupsku – Centrum Inicjatyw Obywatelskich.
Policjanci i funkcjonariusze Służby Więziennej prezentowali techniki kryminalistyczne, sprzęt służący do monitorowania i ograniczenia wolności osób zatrzymanych.
Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się pokazowy proces przygotowany na podstawie wydarzeń historycznych. Prawnicy wspólnie ze słupskimi regionalistami zainteresowali się procesem, który miał miejsce w Słupsku w sierpniu 1932 roku. W ówczesnym niemieckim mieście Stolp przed sądem (w budynku obecnego Sądu Rejonowego) postawiono dwóch polskich lotników, którzy awaryjnie lądowali samolotem PZL-5 na polu w okolicy Przewłoki. Byli to kapitan Wacław Kornacki i porucznik Józef Lewoniewski.
Lotnicy zostali oskarżeni o nieumyślne przekroczenie granicy bez paszportów. Lotników skazano na karę grzywny. Nazajutrz po procesie lotnicy odlecieli swoim PZL-5 w stronę Polski.
Był jeszcze wykład o historii słupskich sądów i tworzeniu sądownictwa polskiego po 1945 roku, który poprowadził znany pasjonat słupskiej historii Tomasz Urbaniak.
Organizatorem wydarzenia był słupski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia oraz Europe Direct Słupsk przy pomocy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz Służby Więziennej.