W 2024 r. odnotowano rekordowe natężenie ruchu rowerowego w Gdańsku
Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała we wtorek, że mieszkańcy Gdańska coraz chętniej wybierają dwa kółka jako środek codziennego transportu – niezależnie od pory roku.
- Z danych pomiarowych wynika, że natężenie ruchu rowerowego było najwyższe w historii miasta, a liczba przejazdów wzrosła o 112 proc. w porównaniu do 2023 roku. Trend wzrostowy utrzymuje się także w 2025 roku – tylko w pierwszych czterech miesiącach roku ruch był o 15 proc. większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - dodała Chełmińska.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że chce, by mieszkańcy wybierali rower nie tylko w weekendy, ale także w drodze do szkoły, pracy czy na zakupy – codziennie.
- Dlatego tworzymy infrastrukturę, która to ułatwia – bezpieczne przechowalnie rowerowe, rozwijamy sieć tras, inwestujemy w nowe odcinki - powiedziała cytowana w przesłanym PAP komunikacie Dulkiewicz.
Miasto dysponuje obecnie siecią tras rowerowych o długości niemal 851 kilometrów. W tym roku oddano do użytku nowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż ulicy Kielnieńskiej (1,9 km), a w realizacji są kolejne inwestycje - ekostrada wzdłuż al. Armii Krajowej i ul. Sikorskiego (1,9 km), droga do szkoły Morenowe Wzgórze (0,2 km) oraz nowy odcinek trasy przy ul. Nowej Spadochroniarzy (0,5 km).
W mieście działa 30 punktów pomiarowych, które przez całą dobę rejestrują natężenie ruchu rowerowego. Dwa z nich – przy ul. 3 Maja i al. Grunwaldzkiej – wyposażone są w wyświetlacze, na których rowerzyści na bieżąco mogą śledzić liczbę przejazdów.
Wzrost aktywności obserwujemy także w systemie roweru metropolitalnego Mevo. W kwietniu użytkownicy przejechali w Gdańsku niemal 586 tysięcy kilometrów, wykonując blisko 177 tysięcy podróży. To wynik znacznie lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W skali całej metropolii użytkownicy Mevo pokonali w tym czasie łącznie ponad 873 tysiące kilometrów.
Gdańsk w dniach 10–13 czerwca 2025 roku będzie gospodarzem wydarzenia rowerowego – kongresu Velo-city. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Energising solidarity", czyli energetyzująca solidarność – odwołująca się zarówno do historycznego dziedzictwa miasta, jak i jego współczesnego zaangażowania w tworzenie zdrowszej, bardziej zrównoważonej i solidarnej przyszłości.
Od 10 do 13 czerwca Gdańsk będzie gościć ponad 1000 uczestników z ponad 60 krajów, którzy będą debatować o przyszłości transportu i jakości życia w miastach.
11 czerwca ulice miasta zamienią się w trasę pełną miejskich atrakcji. W ramach konferencji Velo-city odbędzie się otwarta i bezpłatna parada rowerowa. Jej start zaplanowano na godz. 19.00 z Targu Węglowego, przejazd odbędzie się przez centrum, okolice stoczni, Aleję Zwycięstwa i powrót przez Marynarki Polskiej i Jana z Kolna. Finał – na Targu Węglowym. Na miejscu będzie można bezpłatnie wypożyczyć miejski rower Mevo.