To nie koniec nowości w mObywatel
W tym artykule:
mObywatel i innowacyjna Polska
Co tu dużo mówić, aplikacja mObywatel nie bez powodu cieszy się tak ogromną popularnością wśród obywateli Polski. Tak przy okazji to ciekawe, jak wiele lubianych przez nas, nowoczesnych rozwiązań nie funkcjonuje w krajach zachodnich, lubiących mieć o sobie mniemanie tak wysoko rozwiniętych. Przykłady?
Właśnie choćby aplikacja mobilna mObywatel zastępująca fizyczne dokumenty, Blik znacznie ułatwiający płatności czy paczkomaty, które w innych krajach się nie przyjęły, a ja osobiście je uwielbiam, gdyż nie trzymają mnie w domu przy oczekiwaniu na kuriera (czy też ułatwiające samo wysyłanie paczek). To jednak chwilowe wtrącenie, więc wróćmy do mObywatela i tego, że teraz będzie jeszcze lepszy.
Wniosek o dowód w mObywatel – dla ciebie, dziecka i podopiecznego
Resort cyfryzacji poinformował o wprowadzeniu nowych funkcji i możliwości do mObywatel, a jedną z nich są wnioski o dowód. O ile bowiem aplikacja już oficjalne zastępuje ten dokument, to od teraz za jego pośrednictwem możemy także złożyć wniosek o dowód dla siebie, ale też dla dziecka czy podopiecznego. Dzięki temu unikniemy składania wniosków fizycznie w urzędzie czy wyszukiwania cyfrowych możliwości przeprowadzenia tego procesu, ponieważ wszystko mamy w telefonie. Jak jednak to zrobić?
Wystarczy w aplikacji uzupełnić odpowiedni formularz i dołączyć plik ze zdjęciem odpowiednim do dokumentu. Wymagane jednak jest przy tym posiadanie Profilu Zaufanego, konta ePUAP, które też jest już zintegrowane z mObywatel, a także mDowodu w aplikacji mObywatel.
Jest jednak także pewna niedogodność, ponieważ takowy wniosek należy uzupełnić w terminie do 30 dni o odciski palców. Zrobić to już musimy niestety fizycznie we właściwym urzędzie gminy, ale nie dotyczy to wniosków o dowód dla dzieci poniżej 12 lat. Chcąc złożyć wniosek o dowód dla dziecka lub podopiecznego przez mObywatel nadal należy jednak posiadać fizyczny Dowód Osobisty, co akurat nie jest dla mnie do końca zrozumiałe, skoro aplikacja jest obecnie pełnoprawnym zastępstwem. Niemniej sam proces wnioskowania o dowód dzięki nowej funkcji i pośrednictwu mObywatel został ostatecznie znacznie uproszczony.
Przyjemnym przy tym dodatkiem w ramach tejże nowości jest także możliwość śledzenia z poziomu mObywatel statusu złożonego wniosku i sprawdzenia, na jakim etapie jest jego realizacja. W tym dostaniemy powiadomienie, gdy będziemy mogli takowy dokument odebrać. To jednak nie wszystko.
Rozszerzenie zawieszenie dowodu w mObywatel o dokument dziecka
Poza wspomnianymi już wnioskami o dowód, do mObywatel trafiło jeszcze sporo innych nowości, które już teraz ułatwią nam życie, a jedną z nich jest możliwość zawieszenia dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego. Choć bowiem w ramach aplikacji już wcześniej mogliśmy to zrobić w stosunku do naszego dokumentu, to teraz funkcjonalność ta została rozszerzona wobec osób, co do których mamy prawa opiekuńcze.
W obu przypadkach możemy to zrobić na okres 14 dni, a w razie np. odzyskania utraconego dokumentu możemy go również z poziomu aplikacji odblokować, czyli cofnąć zawieszenie, gdyż inaczej dokument zostanie permanentni unieważniony. Całość pozwala zabezpieczyć nas przez nieuprawnionym wykorzystaniem dokumentów przez osoby trzecie, które mogły wejść w ich posiadanie.
Paszport, dane zameldowania i więcej
Wśród nowych funkcjonalności ulubionej aplikacji milionów Polaków warto wyróżnić też:
- Możliwość zgłoszenia utraty lub uszkodzenia paszportu przez mObywatel (nie obejmuje jeszcze dzieci i podopiecznych),
- Sprawdzenie swoich danych zameldowania przy meldunku stałym i czasowym, wraz z historią zmian adresów,
- Usługa Twoje sprawy pozwala na śledzenie statusów spraw urzędowych.
Każda z tych nowości w aplikacji jest przydatna w ten czy inny sposób, wiec dobrze, że zostały one przez resort cyfryzacji uwzględnione. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowości, które dołączyły do mObywatel w ramach ostatniej aktualizacji możesz, warto odwiedzić dedykowaną stronę aplikacji.