Sinice odpuściły. Znowu można się kąpać w morzu w Rowach
Kąpieliska w Rowach początkowo zastały zamknięte w czwartek (24 lipca) po południu. Decyzję wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupsku. Powodem wprowadzenia zakazu jest masowy zakwit sinic, który pogarsza jakość wody i stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Jednak w piątek rano, 25 lipca, po ponownym badaniu wody Sanepid poinformował, że jej jakość wody wróciła do bezpiecznego poziomu. Zakaz kąpieli odwołano. Okazało się jednak, że nie na długo.
W piątek późnym popołudniem, po kolejnym sprawdzeniu jakości wody okazało się, że jej stan biologiczny wyklucza możliwość kąpieli, ponieważ może powodować m.in. podrażnienia skóry, nudności czy inne reakcje alergiczne.
Kolejne badanie wody w Bałtyku w Rowach, przeprowadzone w sobotę po południu, wykazało, że jej jakość wróciła do bezpiecznego poziomu.
Otwarte kąpieliska w Rowach:
- Rowy Wschód – Słowińskie I
- Rowy Wschód – Słowińskie II
- Rowy Zachód – Centralne
- Rowy Zachód – Apator
- Rowy Zachód – Słoneczko
- Rowy Zachód – Radomsko
- Rowy Zachód – Domki Letniskowe
Czym są sinice?
Sinice (cyjanobakterie) to mikroskopijne organizmy, które powszechnie występują w wodach morskich i słodkowodnych. Choć są naturalnym składnikiem środowiska wodnego, w dużym zagęszczeniu mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Niektóre ich gatunki wytwarzają toksyny, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, nudności, a nawet poważniejsze zatrucia.
Zakwity sinic są szczególnie niebezpieczne latem – sprzyjają im wysokie temperatury, brak opadów, słaby wiatr i duże nasłonecznienie. Wówczas sinice intensywnie się namnażają i tworzą kożuchy na powierzchni wody, które mogą wyglądać jak zielona farba lub pływające płaty galaretki.