10 najpiękniejszych miejsc UNESCO w Portugalii. Zobacz zachwycające skarby Półwyspu Iberyjskiego
W tym artykule:
Niesamowite miejsca UNESCO w Portugalii – gotowe pomysły na zwiedzanie
Lista miejsc UNESCO to właściwie gotowa ściąga dla turystów, na której wymienione są najciekawsze, najbardziej niesamowite i warte uwagi cuda natury i kultury w danym kraju. Bez względu na to, czy na wakacjach najbardziej lubisz zwiedzać zabytki, podziwiać widoki czy cieszyć się unikalną przyrodą, na liście UNESCO zawsze znajdzie się coś, co cię zachwyci i sprawi, że zapamiętasz wyjazd na długo.
Niezwykłe miejsca UNESCO znajdują się w Polsce, a także w innych krajach, które lubimy odwiedzać. Polacy bardzo lubią latać np. do Portugalii, gdzie przez cały rok temperatury są dla nas przyjemne, a słońce świeci jasno.
Portugalia to nie tylko świetne miejsce na urlop, ale też prawdziwy skarbiec niezwykłych atrakcji. Jest tu aż 17 miejsc, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 16 z nich to miejsca związane z kulturą, jedno z naturą, 3 miejsca leżą na wyspach należących do kraju, a jedno Portugalia dzieli z Hiszpanią.
Wybrałem dla ciebie 10 najciekawszych i niesamowitych miejsc UNESCO w Portugalii – sprawdź, co najbardziej warto zobaczyć w tym kraju w czasie wakacji, urlopu czy krótkiego weekendowego wypadu.
Unikatowe atrakcje Portugalii: tych miejsc nigdy nie zapomnisz
Na mojej liście najbardziej niezwykłych miejsc UNESCO w Portugalii znajdziesz gotowe pomysły na wakacyjne czy urlopowe przygody. Wśród propozycji znajduje się np.:
- niesamowita sztuka sprzed 12 tys. lat
- magiczny region winiarski
- unikalny las podzwrotnikowy
- jedyna zachowana budowla wzniesiona w całości w unikalnym stylu manuelińskim
- zakątek jak z obrazka, stworzony przez bogatych romantyków
- okrągły kościół templariuszy
Zapraszam: poznaj 10 najbardziej niezwykłych miejsc UNESCO w Portugalii.
TOP 10 najbardziej niezwykłych miejsc UNESCO w Portugalii
Starówka Evory
Evora to dziś stolica prowincji Alentejo, a dawniej jedna z najważniejszych siedzib królów Portugalii. Miasto wznieśli już starożytni Rzymianie, po których została zrujnowana świątynia z V w. n.e., ale swój rozkwit przeżywało w XV w., gdy szczególnie chętnie rezydowali tu władcy. Po tamtych złotych czasach zostały piękne budowle, uzupełnione potem o charakterystyczne balustrady z kutego żelaza. Co ciekawe, architektura Evory miała bardzo silny wpływ na architektów portugalskich, wznoszących konstrukcje w Brazylii.
Sztuka prehistoryczna w Coa i Siega Verde
Ten wpis UNESCO obejmuje pogranicze dwóch krajów: dolinę Coa w Portugalii oraz Siega Verde w Hiszpanii.
Te dwa miejsca łączą wspaniałe przykłady sztuki naskalnej z końca paleolitu – rysunki zwierząt, stworzone ponad 12 tys. lat temu. W Coa jest ich ponad 5000, w Siega Verde kolejne 440. Tutejsze malunki są o tyle unikalne, że nie wykonano ich na ścianach jaskiń, lecz na wolnym powietrzu, dzięki czemu wspaniale prezentują się w słońcu i łatwo się im przyjrzeć.
Klasztor hieronimitów i wieża Belem w Lizbonie
Zabytkowy kompleks Belem, jedna z największych atrakcji turystycznych Lizbony, obejmuje przede wszystkim dwa obiekty: rozległy klasztor z XVI w., zamieszkiwany niegdyś przez hieronimitów, stanowiący miejsce pochówku królów portugalskich z dynastii Avis, a także warowną wieżę z XVI w.
Mnisi z klasztoru mieli modlić się za króla, ale też żeglarzy i kupców, wyruszających z portu w Lizbonie w długie podróże na inne kontynenty. Jedną z takich wypraw upamiętnia właśnie wieża Belem, wzniesiona na pamiątkę podróży Vasco da Gamy do Indii. Co ciekawe, wieża Belem to jedyna zachowana budowla, wzniesiona w całości w stylu manuelińskim, unikalnym dla Portugalii połączeniu gotyku i renesansu, bardzo modnym w czasach panowania króla Manuela I Szczęśliwego (na tronie 1495-1521).
Centrum miasteczka Angra do Heroismo
To jedno z portugalskich miejsc UNESCO, położonych na należących do kraju wyspach. Angra do Heroismo na wybrzeżu wyspy Terceira była kluczowym portem handlowym od XV do XIX w., co odzwierciedla jej wspaniała zabytkowa architektura. Szczególnie piękne są forty San Sebastiano i San Jao Batista, strzegące dawniej portu i liczące sobie już ponad 400 lat.
W 1980 r. Angrę nawiedziło trzęsienie ziemi, które spowodowało duże szkody. Od tamtej pory zabytkowe centrum miasta jest poddawane starannej renowacji.
Krajobraz kulturowy Sintry
Być może najsłynniejszym zakątkiem Portugalii poza Lizboną i Porto (i Maderą, na którą latają pielgrzymki miłośników futbolu), jest Sintra, której krajobraz – ogrody, parki i pałace – to jedno wielkie dzieło sztuki. Znajduje się tu prawdziwe zagłębie pięknych budowli, wzniesionych w różnorodnych stylach architektonicznych i pięknych kolorach, od gotyku, przez renesans, po styl mauretański, a nawet egipski.
Większość tutejszych pałaców nie jest jednak bardzo stara. Eksplozja zainteresowania Sintrą i powstanie większości jej słynnych budowli datuje się na okres romantyzmu w XIX w., kiedy to cała portugalska elita wznosiła tu swoje modne siedziby.
Dziś w Sintrze zwiedzać można m.in. śliczny pałac królewski, pokryty kolorowymi płytkami azulejos, pastelowy pałac Pena, piękny Seteais z hotelem i kompleks Quinta de Regaleira z rozległym parkiem.
Region Alto Douro
Kto lubi zwiedzać winnice i kosztować lokalnych win, powinien odwiedzić region Alto Douro w północnej części Portugalii. To kraina winnic i wina, gdzie trunki produkuje się zgodnie z tradycją liczącą aż 2 tys. lat. Trudno się zresztą dziwić – tutejszy klimat i kamienista gleba świetnie nadają się pod winorośl, a region słynie ze swoich win stołowych i porto.
Uniwersytet w Coimbrze
To przykład europejskiej architektury uczelnianej. Kompleks rozbudowywany był przez ponad 700 lat i dziś obejmuje m.in. takie cuda, jak katedra św. Krzyża z XII w., Ogród Botaniczny z XVIII w., a nawet renesansowy pałac królewski Alcacova.
Lasy wawrzynolistne Madery
Ten cud przyrody – największy zachowany w Europie kompleks lasów wawrzynowych – to jedyne portugalskie miejsce UNESCO o charakterze naturalnym, a nie kulturowym.
Tym bardziej warto odwiedzić Maderę – wyspę pełną atrakcji – by zobaczyć tę niesamowitą zieloną gęstwinę. W tutejszych lasach rośnie aż 76 gatunków roślin endemicznych (czyli takich, które nie występują nigdzie indziej), żyją tu także unikalne gatunki, jak np. gołąb maderski.
Klasztor Zakonu Chrystusa w Tomarze
Pierwotnie był to zamek, wzniesiony przez templariuszy w XII w. do walki z Maurami. Przy zamku zbudowano kościół w charakterystycznym dla tego zakonu kształcie rotundy.
Z czasem zakon templariuszy został rozwiązany, a kompleks w Tomarze przejął Zakon Chrystusa. Wtedy właśnie rozbudowano klasztor, tworząc wspaniałą nawę i aż 8 krużganków w stylu manuelińskim. Dziś całe założenie zamkowo-klasztorne w Tomarze to jeden z najciekawszych zabytków Portugalii.
Historyczne centrum Porto
Porto to nie tylko wino, ale też Parafie Se, Vitoria, Maragaia i Sao Nicolau składające się na starą dzielnicę Porto, która zachwyca swoją unikalną atmosferą. Klimat wytwarza tu dobrze zachowana średniowieczna zabudowa i piękne konstrukcje, jak np. katedra Se do Porto, dworzec Sao Bento, kościół Clerigos z charakterystyczną wieżą (na zdjęciu), XIX-wieczny Palacio de Bolsa, aleja Aliados, czy śliczny ogród Carregal.
Źródło: whc.unesco.org