15-lecie Żnińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Żninie.
Na początku zaznaczmy, że Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia. Moment kuluminacyjny tej rocznicy będzie w środę, 4 czerwca 2025 roku. Wtedy zostaną oddane do użytku remontowane właśnie schody do książnicy, a także będzie spotkanie z dziennikarzem Marcinem Mellerem (spotkanie w hotelu Martina).
Jednym z elementów tej rocznicy jest także jubileusz 15-lecia Żnińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
Lucyna Partyka, koordynator wojewódzki dyskusyjnych klubów książki opowiedziała o ich historii. Pomysł na utworzenie dyskusyjnych klubów książki powstał w 2006 roku w Instytucie Książki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Elżbieta Kalinowska, późniejsza wicedyrektor Instytutu Książki. Idea klubów powstała na wzór angielskich klubów książki British Council, gdzie studenci uczą się języka angielskiego, m.in. przez poznawanie współczesnej brytyjskiej literatury. W Polsce program DKK zakłada czytanie jednoczesne książek przez około 10 osób, spotkania autorskie, a także własne inicjatywy koordynatorów i moderatorów.
- Obecnie w Polsce działa blisko dwa tysiące dyskusyjnych klubów książki. Skupionych w nich jest dwadzieścia jeden tysięcy stałych uczestników. To są już tysiące spotkań klubowych, tysiące spotkań autorskich. W naszym regionie w ramach inicjatyw są organizowane warsztaty wokół prozy i poezji, są spotkania moderatorów. Jest też spotkanie integracyjne klubów bydgoskich, bo w Bydgoszczy działa ponad dwadzieścia takich klubów. Teraz będzie takie trzecie spotkanie - powiedziała Lucyna Partyka, koordynator wojewódzki dyskusyjnych klubów książki.
Żniński Dyskusyjny Klub Książki rozpoczął działalność 27 kwietnia 2010 roku - wtedy odbyło się spotkanie organizacyjne. Pierwszą lekturę omawiano miesiąc później. Była to książka "Lektor" Bernarda Schlinka. Uczestnicy DKK Żnin spotykają się raz w miesiącu. Przez te 15 lat w żnińskiej książnicy były warsztaty literackie. Dotyczyły literatury szwajcarskiej, fińskiej, koreańskiej oraz estońskiej. Były także spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbickim, Elżbietą Dzikowską, Hanną Cygler, Barbarą Filipiak, Małgorzatą Wardą, Robertem Małeckim, czy ostatnie z Magdaleną Grzebałkowską.
Moderatorzy Żnińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki:
- Katarzyna Pańkowska-Potempa w latach 2010-2012
- Halina Jarzembowska w latach 2012-202
- Kinga Osinska od 2020 roku
- DKK to przede wszystkim ludzie. Przez te wszystkie lata przez klub przewinęło się wiele osób. Niektórzy zostali na chwilę, niektórzy zostali na długie lata. Są także osoby, których z przyczyn losowych nie może być wśród nas. Przez 15 lat około 140 tytułów zostało omówionych - powiedziała Kinga Osinska, moderator Żnińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.
Najbardziej wytrwali uczestnicy Żnińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki dostali prezenty. Był też rocznicowy tort.
Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, reporterką i autorką książek biograficznych dotyczących księdza Jana Twardowskiego, Tomasza i Zdzisława Beksińskich, Krzysztofa Komedy, Marii Konopnickiej oraz książek "1945. Wojna i pokój", a także "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia".
Na koniec dodajmy, że w tym roku 15-lecie obchodzi DKK z Rogowa.