45-lecie Kobierzanek oraz Estrada Folkloru w Kobiernie
W niedzielę, 27 lipca w Kobiernie odbyła się uroczystość z okazji 45-lecia Kobierzanek oraz Estrady Folkloru w Kobiernie.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Kobiernie, którą odprawił ks. proboszcz Eugeniusz Walczak. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac pod Wiejskim Domem Kultury. Na ręce kierowniczki Kobierzanek Marii Koniecznej złożono listy gratulacyjne i upominki.
-Bardzo serdecznie dziękuję, że chcieliście uczcić ten nasz jubileusz. Wszystkim bardzo dziękuję za przyjazd, dziękuję za występy wszystkim i każdemu z osobna. Jestem wzruszona, brak mi słów. Chciałam jeszcze wspomnieć, że Józia to nasze koło śpiewacze zakładała i do samego końca, do ostatnich dni brała czynny udział. To ona wymyśliła „Wesele Kobierskie", a teraz my to kultywujemy razem z Teatrem „Bez Granic" – podsumowała Maria Konieczna.
Następnie Helena Horyza, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiernie, przy którym działają Kobierzanki, złożyła podziękowania.
45-lecie Kobierzanek oraz Estrada Folkloru w Kobiernie
Część artystyczna rozpoczęła się od występu Kobierzanek i Teatru „Bez Granic", którzy przedstawili „Wesele Kobierskie"
Na scenie wystąpili również:
- Kapela Ludowa Brzeziny z Brzezin (pow. kaliski)
- Zespół Folklorystyczny Doruchowianie z Doruchowa (pow. ostrzeszowski)
- Zespół Śpiewaczy Lutogniewiacy z Lutogniewa (pow. krotoszyński)
- Zespół Pieśni i Tańca Gorzyczanie z Gorzyc Wielkich (pow. ostrowski)
- Zespół Pieśni Brzezinianki z Brzezin (pow. kaliski)
- Zespół Śpiewaczy Koźminiacy z Koźminka (pow. kaliski)
- Zespół Śpiewaczy Łagiewniczanie z Łagiewnik (pow. krotoszyński)
- Kapela Ludowa Furmany z Gorzyc Wielkich (pow. ostrowski)
- Zespół Folklorystyczny Liskowianie z Liskowa (pow. kaliski)
- Zespół Śpiewaczy Łąkocanie z Łąkocin (pow. ostrowski)
- Zespół Śpiewaczy Kalina z Nowej Wsi (pow. krotoszyński)
- Zespół Śpiewaczy Biadkowianki z Biadek (pow. kroroszyński)
- Zespół z Kociny (pow. ostrowski)
Targi Sztuki Ludowej:
- Piotr Barańćzak z Trzemeszna - słomkarstwo i plecionkarstwo
- Anna Rospondek z Kociny k. Sośni - koronka frywolitka, haft snutka golińska i makatki
- Krzysztof Rospondek z Kociny k. Sośni - instrumenty i skrzynie ludowe
- Halina Wałęsa z Nowej Wsi - Bibułkarstwo
Rękodzieło z Kobierna:
- Krystyna Gawrysiak - makarama i kwiaty z drucika merce
- Halina Gąsiorek - kwiaty z krepiny i wstążki
- Irena Marszałek - haft nasnuwany, serwety wykonane szydełkiem i obrazy wykonane haftem krzyżykowym
- Bogumiła Poczta - kaletnictwo i biżuteria
- Czesława Witczak - ozdoby wykonane ze ścinków papieru
Historia Kobierzanek
Zespół folklorystyczny Kobierzanki powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Kobiernie w 1980 r. i początkowo wraz z kapelą liczył 15 osób.
-Członkowie dowiadywały się od swych matek, babć oraz ludzi starszych pamiętających jeszcze, jak wyglądał świąteczny strój kobiety wiejskiej w ich rejonie - można wyczytać w kronice.
Zespół powstał z inicjatywy Józefy Marciniak, która kierowała nim do swojej śmierci w 2019 r. Później kierowanie zespołem przejęła Maria Konieczna, która śpiewa w zespole od początku.
W 1985 r. Kobierzanki uświetniły dożynki miejsko-gminne w Krotoszynie. W tym samym roku Kobierzanki wystąpiły w programie Polskiego Radia pn. „W kręgu kultury wiejskiej”, z kolei Józefa Marciniak udzieliła wywiadu w ramach programu „Kobierzanki z piosenką”.
Kobierzanki zdobyły I nagrodę podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej w 2024 r. w Brzezinach. Z kolei Agnieszka Jędrkowiak zdobyła podczas kaliskiej biesiady w 2024 r. I nagrodę w kategorii solistów.
Kobierzanki siedmiokrotnie gościły podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapeli i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (1993, 1996, 1998, 2000, 2001, 2009 i 2024). W 1993 r. zdobyły tam wyróżnienie, a w 2009 r. – III nagrodę. W 1996 r. podczas XXX festiwalu w Kazimierzu Józefa Marciniak uczestniczyła jako gość honorowy i zaśpiewała jako solistka krotoszyńskie regionalne i weselna przyśpiewki.
Przez lata Kobierzanki brały udział w przeglądach zespołów folklorystycznych, biesiadach folklorów, koncertach, dożynkach warsztatach muzycznych, konkursach ogródków, spotkaniach andrzejkowych, jubileuszach zespołów różnych organizacji i wielu innych wydarzeń.
Zespół występuje w strojach ludowych z okolic Krotoszyna, a część z nich to autentyczne ubrania z przełomu XIX i XX w.
W 2003 r. Kobierzanki wydały nakładem Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury płytę z utworami, a w 2018 r. - nakładem Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu kolejną pt. „Józefa Marciniak śpiewaczka z Kobierna. Dwa listka na wodę" z 31 utworami.
W 2011 r. Kobierzanki zostały odznaczone przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.
W 2020 r. zespół zyskał nowe śpiewaczki, które wniosły do jego działalności świeżość i nowe brzmienia. Do niedawna paniom akompaniował akordeonista Stanisław Adamczak, znany z wyjątkowego talentu i doświadczenia także w zespole Kalina z Nowej Wsi. Obecnie na stanowisku akompaniatorki zasiada Barbara Gościniak, która z pasją i profesjonalizmem wspiera wokalistki, zapewniając harmonijne i pełne emocji wykonania. Znana jest także z zespołu Łagiewniczanie.