A jednak, mieszkańcy i samorządowcy dopięli swego! Dworzec PKP w Dąbrowie Białostockiej będzie przebudowany
W czwartek zarząd PKP SA zadecydował o wyborze najkorzystniejszej oferty na przebudowę budynku dworca w Dąbrowie Białostockiej. Inwestycję wykona firma Budimex. To oznacza, że zadanie to - po naciskach lokalnych samorządowców i mieszkańców, po tym, gdy kilka miesięcy temu spółka wycofała się z jego realizacji - zostanie jednak wykonane.
- Podczas Komisji z przedstawicielami PKP SA ustaliliśmy, że dworzec PKP w Dąbrowie Białostockiej będzie realizowany. Zarząd PKP SA zadecydował o wyborze najkorzystniejszej oferty, którą złożyła firma Budimex. Dziękuję mieszkańcom za wsparcie w postaci podpisów i dobrego słowa. Cały czas stoimy na straży naszych inwestycji - cieszy się Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.
Dobre informacje przywiózł z Warszawy, gdzie na zaproszenie przewodniczącego posła Kazimierza Gwiazdowskiego, uczestniczył w posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego do spraw Infrastruktury. Kończą one wielomiesięczny spór samorządu gminnego ze spółką PKP SA.
Na początku kwietnia mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej rozpoczęli akcję zbierania podpisów z żądaniem realizacji przebudowy dworca PKP. Co było powodem tego "pospolitego ruszenia"? Spółka PKP SA, która w ubiegłym roku miała rozstrzygnąć przetarg dotyczący przebudowy dworca, pod sam koniec tego przetargu ogłosiła nagle, że nie wyłoni wykonawcy z racji tego, że PKP PLK wyprowadza się ze swoją nastawnią do Augustowa.
W sprawie najpierw zapadł wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, pozytywny dla skarżącej firmy Budimex. Unieważniony przetarg otarł się też o Sąd Okręgowy w Warszawie, który stwierdził, że naruszone zostało prawo o zamówieniach publicznych.
Kolejne miesiące sporu i bezczynności PKP SA, które mimo niekorzystnego wyroku, nie ogłaszały ponownego przetargu zmobilizowały miejscowych samorządowców do ruszenia z akcją zbierania podpisów. W ten sposób mieszkańcy chcieli zmotywować spółkę do przyspieszenia działań.
Osiągnęli swój cel. Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu akcji zbierania podpisów, PKP SA zastosowała się do wyroku Krajowej Izby Odwoławczej i odwołała czynności unieważniające postępowanie z sierpnia 2024 roku.
Remont dworca w Dąbrowie miał kosztować 31,6 mln zł netto. Inwestycja ma zostać sfinansowana w 100 proc. ze środków rządowych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.
Według planów, przebudowa obejmie nie tylko budynek, ale również teren wokół dworca, łącznie z budową miejsc parkingowych. Obiekt ma też zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sam dworzec zmieni też swoją formę architektoniczną.